Szczepienie na COVID-19. Jak i gdzie się zapisać?
Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak i gdzie się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19?
- Jakie są etapy Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?
- Kto i kiedy zostanie zaszczepiony?
Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce - etapy szczepienia
Akcja szczepień przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia 2020 roku, dzień po otrzymaniu pierwszej zamówionej partii szczepionek. Pierwszą zaszczepioną osobą została naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska, a po niej także kolejne osoby działające na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.
Zgodnie z obowiązującym Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 to właśnie pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych został włączony do Etapu 0, czyli pierwszego etapu szczepień. 3 stycznia 2021 roku do tej grupy zaliczono także rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.
Kto i kiedy zostanie zaszczepiony?
Całość Narodowego Programu Szczepień podzielona została na cztery etapy (0, 1, 2 i 3), a o kolejności decyduje stopień narażenia oraz przynależność do grup ryzyka, np. ze względu na podeszły wiek. Do etapu 1. kwalifikują się pensjonariusze DPS-ów i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.
W przypadku etapów 2. i 3. decyzje, co do zasięgu oraz kolejności szczepienia, będą podejmowane na bieżąco. Póki co wiadomo, że etap 2. zakłada zaszczepienie osób poniżej 60. roku życia, które chorują przewlekle, a etap 3. zaszczepienie pozostałej dorosłej populacji kraju.
Szczepienie na COVID-19 - jak i gdzie się zapisać?
Z informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zapisy na szczepienia dla osób starszych mają ruszyć 15 stycznia 2021 roku. Wszyscy chętni, także z innych grup, będą szczepieni bezpłatnie.
Jak i gdzie się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19? Można to zrobić na trzy sposoby:
- zapisać się bezpośrednio u lekarza rodzinnego,
- zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień (na numer 989;
- skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.
Szczepionki będą podawane w Punktach Szczepień, a ich mapę już teraz można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Ponadto w ramach realizowanej strategii będzie również działał Mobilny Punkt Szczepień (przynajmniej jeden na gminę), dzięki temu szczepionka będzie mogła dotrzeć do osób w trudnej sytuacji.
Na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia udostępniło grafiki informacyjne oraz wypowiedzi ekspertów (m.in. prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana i dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas), którzy rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące słuszności czy bezpieczeństwa szczepienia.
Ponadto działa również bezpłatna całodobowa Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (pod numerem 989), na której można się dowiedzieć:
- kto i kiedy może się zaszczepić,
- w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie;
- czy można zaszczepić się po przebyciu COVID-19;
- jak przygotować się do szczepieni;
- czy szczepionka jest refundowana.
Konsultanci udzielają informacji w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.