Szczepienie na COVID-19. Jak i gdzie się zapisać?

Akcja szczepień przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Do tej pory szczepieni są przede wszystkim pracownicy służby zdrowia. Pod koniec stycznia mają ruszyć szczepienia dla osób starszych. Jak i gdzie można się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jak i gdzie się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19?
 • Jakie są etapy Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19?
 • Kto i kiedy zostanie zaszczepiony?

Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce - etapy szczepienia

Akcja szczepień przeciwko SARS-CoV-2 rozpoczęła się w Polsce 27 grudnia 2020 roku, dzień po otrzymaniu pierwszej zamówionej partii szczepionek. Pierwszą zaszczepioną osobą została naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska, a po niej także kolejne osoby działające na pierwszej linii frontu w walce z pandemią.

Zgodnie z obowiązującym Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19 to właśnie pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych został włączony do Etapu 0, czyli pierwszego etapu szczepień. 3 stycznia 2021 roku do tej grupy zaliczono także rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.

Kto i kiedy zostanie zaszczepiony?

Całość Narodowego Programu Szczepień podzielona została na cztery etapy (0, 1, 2 i 3), a o kolejności decyduje stopień narażenia oraz przynależność do grup ryzyka, np. ze względu na podeszły wiek. Do etapu 1. kwalifikują się pensjonariusze DPS-ów i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe i nauczyciele.

W przypadku etapów 2. i 3. decyzje, co do zasięgu oraz kolejności szczepienia, będą podejmowane na bieżąco. Póki co wiadomo, że etap 2. zakłada zaszczepienie osób poniżej 60. roku życia, które chorują przewlekle, a etap 3. zaszczepienie pozostałej dorosłej populacji kraju.

Szczepienie na COVID-19 - jak i gdzie się zapisać?

Z informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zapisy na szczepienia dla osób starszych mają ruszyć 15 stycznia 2021 roku. Wszyscy chętni, także z innych grup, będą szczepieni bezpłatnie.

Jak i gdzie się zapisać na szczepienie przeciwko COVID-19? Można to zrobić na trzy sposoby:

 • zapisać się bezpośrednio u lekarza rodzinnego,
 • zadzwonić na infolinię Narodowego Programu Szczepień (na numer 989;
 • skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta.

Szczepionki będą podawane w Punktach Szczepień, a ich mapę już teraz można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Ponadto w ramach realizowanej strategii będzie również działał Mobilny Punkt Szczepień (przynajmniej jeden na gminę), dzięki temu szczepionka będzie mogła dotrzeć do osób w trudnej sytuacji.

Na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia udostępniło grafiki informacyjne oraz wypowiedzi ekspertów (m.in. prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana i dr hab. n. med. Agnieszki Mastalerz-Migas), którzy rozwiewają wszelkie wątpliwości dotyczące słuszności czy bezpieczeństwa szczepienia.

Ponadto działa również bezpłatna całodobowa Infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (pod numerem 989), na której można się dowiedzieć:

 • kto i kiedy może się zaszczepić,
 • w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie;
 • czy można zaszczepić się po przebyciu COVID-19;
 • jak przygotować się do szczepieni;
 • czy szczepionka jest refundowana.

Konsultanci udzielają informacji w języku polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

DOSTĘP PREMIUM