"W Polsce mieliśmy tylko 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, jeden ciężki". MZ powołuje Fundusz Kompensacyjny

O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Szef resortu zdrowia powiedział, że wysokość rekompensat może wynieść od 10 tys. zł do 100 tys. zł.

- Uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni lub - podkreślam "lub", a nie "i" - osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej - powiedział.

Dodał, że biorąc pod uwagę zebrane dotychczas dane nt. bezpieczeństwa szczepionek, to "jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania.

Minister zdrowia we podkreślił, że dopuszczone do użytku w UE szczepionki przeciw COVID musiały spełnić te same kryteria, jak inne leki i szczepienia.

- Jedynym, co się zmieniło w tej sytuacji, było tylko i wyłącznie to, że te badania faktycznie rozpoczynały się nie po złożeniu wniosku przez daną firmę, tylko Europejska Agencja Leków (EMA) współuczestniczyła w badaniu, na bieżąco odbierając wyniki - zaznaczył.

- Niemniej jednak mając świadomość tego bezpieczeństwa, ale też wątpliwości, które pojawiły się w odbiorze społecznym, zdecydowaliśmy się zmienić sposób dochodzenia odszkodowania w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) - powiedział szef MZ.

- Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale nie o sam Fundusz tu chodzi, ale o procedurę. Ta procedura z założenia ma zlikwidować niedogodności (...) związane z postępowaniem sądowym, czyli niedogodności, które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje, czy się o nie ubiega - powiedział.

Niedzielski zaznaczył, że takie NOP-y "to są zjawiska szalenie rzadkie".

- Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki - powiedział Niedzielski.

TOK FM PREMIUM