Koronawirus w Polsce. Ponad 9 tys. nowych przypadków, zmarło 381 pacjentów z COVID-19 [14 stycznia]

Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia poinformował w czwartek 14 stycznia o 9 436 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 381 pacjentów z COVID-19.
Zobacz wideo

Nowe dane: 

Z powodu koronawirusa w szpitalach leży 16 250 osób. Pod respiratorami: 1630 chorych

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W środę (13 stycznia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9 053 nowych zakażeniach i 481 zgonach. We wtorek (12 stycznia) potwierdzono 5 569 nowych przypadków. Zmarło 326 chorych. W poniedziałek (11 stycznia) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4 622 nowe zakażenia. Zmarło 75 osób. W niedzielę (10 stycznia) nowych potwierdzonych zakażeń było 9 410, a zgonów 177. Dzień wcześniej, w sobotę (9 stycznia), resort informował o pozytywnych wynikach testów u 10 548 osób. Zmarło 438 chorych.

W piątek (8 stycznia) resort informował o wykryciu 8790 nowych przypadków zakażenia koronawirusem oraz śmierć 332 osób. W czwartek (7 stycznia) odnotowano 12 054 nowe przypadki zakażeń, a zmarło 186 osób. W środę (6 stycznia) liczby były wyższe - 14 151 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem oraz informacja o śmierci 553 osób.

Rząd podał harmonogram szczepień przeciwko COVID-19

Seniorzy po 80. roku życia będą mogli od piątku zarejestrować się na szczepienia, a tydzień później taką możliwość będą miały również osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia dla tej grupy rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach w całej Polsce - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Dworczyk podkreślił na konferencji prasowej, że w tym tygodniu Polska wejdzie w kluczowy etap szczepień - od 15 stycznia na szczepienia będą mogli rejestrować się seniorzy powyżej 80. roku życia, a od 22 stycznia - osoby powyżej 70. roku życia. Rejestracja będzie możliwa poprzez trzy kanały: infolinię 989, internet oraz w punkcie szczepień. Będzie można zarejestrować się na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani - można wybrać dowolny punkt).

Dzień przed ustalonym terminem szczepienia osoba zarejestrowana otrzyma SMS z potwierdzeniem umówionej wizyty. Taki SMS z przypomnieniem przyjdzie także przed drugim terminem szczepienia. Odpowiadając na jedno z pytań, Dworczyk poinformował, że status osoby zaszczepionej będzie przysługiwał po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.

Również 15 stycznia zostanie uruchomiony formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia, który będzie umieszczony na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Szef KRPM wyjaśnił, że zróżnicowanie terminów rejestracji dla seniorów zarekomendowali eksperci z Rady Medycznej działającej przy premierze Mateuszu Morawieckim. - Profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19 - powiedział Dworczyk. Z tego powodu postanowiono dać tej grupie osób dodatkowy tydzień, by mogły zarejestrować się na jak najwcześniejsze terminy i wybrać sobie dogodne miejsce szczepień.

Dworczyk poinformował, że szczepienia osób, które ukończyły 70 lat, rozpoczną się 25 stycznia w 5994 punktach. Powiedział, że ta grupa liczy łącznie 4,6 mln osób, w tym 1,75 mln to osoby po 80. roku życia, a 2,8 mln to seniorzy w wieku 70-79 lat.

Nie wszyscy seniorzy będą jednak mogli zaszczepić się od razu. - Z grupy liczącej ponad 4,5 mln osób będziemy mieli szczepionki do końca marca dla 2,3 miliona osób - poinformował szef KPRM.

Jak dodał, "pozostałe z tych 3 milionów osób do zaszczepienia (które mają być zaszczepione do końca marca), to osoby z grupy zero, czyli około 700 tysiąca osób". - Krótko mówiąc personel pracujący w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, czyli te osoby, które są na pierwszej linii frontu - powiedział Dworczyk.

Dodał, że punkty szczepień są rozłożone równomiernie w całej Polsce. Wykaz takich miejsc jest dostępny na stronie internetowej: gov.pl/szczepimysie (uruchamiane będą jeszcze kolejne punkty).

Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że zmniejszona zostanie rezerwa, która była dotąd przygotowywana na drugą dawkę dla osób już zaszczepionych. - Pierwotne założenie było takie, że ze względu na szczepienie dwoma dawkami będziemy odkładali połowę tego co przyjeżdża, aby absolutnie zabezpieczyć drugą dawkę - mówił w Senacie Niedzielski. - Chcemy zmniejszyć rezerwę, by przyspieszyć możliwość szczepień - wyjaśnił. 

Najmłodsze dzieci wracają do szkół, obostrzenia zostają

Jak przekazali wspólnie ministrowie zdrowia i edukacji, uczniowie klas 1-3 wracają za tydzień do szkół. Ma obowiązywać reżim sanitarny, czyli jeden nauczyciel na jedną klasę, osobne przerwy dla klas, dezynfekcja rąk i maseczki. Poza tym od poniedziałku trwa masowe testowanie nauczycieli najmłodszych klas pod względem obecności koronawirusa. Badania mają porwać do piątku.

I jest to jedyna zmiana jeśli chodzi o obecne obostrzenia które zostały przedłużone i mają obowiązywać co najmniej do 31 stycznia. 

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń - jak przypomniała KPRM - są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń. Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz.

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie, tak samo boiska, siłownie i centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

Ministerstwo Zdrowia powołuje Fundusz Kompensacyjny

W międzyczasie w Ministerstwie Zdrowia powstał Fundusz Kompensacyjny, w ramach którego, jak informował minister zdrowia Adam Niedzielski, o odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego.

Szef resortu zdrowia powiedział, że wysokość rekompensat może wynieść od 10 tys. zł do 100 tys. zł. Dodał, że biorąc pod uwagę zebrane dotychczas dane nt. bezpieczeństwa szczepionek, to "jedna osoba w kraju po wykonaniu tych 250 tys. szczepień ma w ogóle potencjał by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania.

- Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, 4 poważny i jeden ciężki - informował we wtorek Niedzielski.

DOSTĘP PREMIUM