Coraz więcej Polaków chce się szczepić przeciw COVID-19 [SONDAŻ]

Zwiększa się odsetek osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Obecnie chce się zaszczepić 60,9 proc. ankietowanych - wynika z sondażu IBRiS dla czwartkowej "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

"Rzeczpospolita" opublikowała najnowszy sondaż IBRiS, który został przeprowadzony w dniach 8-9 stycznia na 1100-osobowej grupie respondentów. Wynika z niego, że obecnie chce się zaszczepić przeciwko COVID-19 60,9 proc. ankietowanych. "Przy czym zdecydowanie chcących jest aż 37,2 proc. respondentów. Kolejne 23,7 proc. osób odpowiedziało, że raczej się zaszczepi. Zdecydowanie przeciwnych szczepieniu jest 16,3 proc. respondentów, a 11,8 proc. odpowiedziało, że raczej się nie zaszczepi" - czytamy.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Gazeta wskazuje, że styczniowy sondaż pokazał wzrost chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19, w porównaniu z poprzednim sondażem z drugiej połowy grudnia aż o 14 punktów procentowych. "Przy czym największy spadek odnotowano wśród osób, które przed świętami twierdziły, że "raczej się nie zaszczepią". W grudniu odpowiedziało tak 27,1 proc. respondentów. Trzy tygodnie później grupa ta stopniała do 11,8 proc." - informuje "Rz".

"Nie zmieniła się natomiast za bardzo grupa osób zdecydowanie sceptycznych wobec szczepienia. W grudniu wynosiła ona 17,1 proc. W styczniu -16,3 proc." - podaje dziennik.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef IBRiS Marcin Duma zauważył dwie przyczyny zwiększonej liczby osób chętnych na szczepienia. "Pierwsza to fakt, że szczepienia już ruszyły i nie ma zbyt wielu sygnałów o działaniach niepożądanych. Ludzie obawiali się, że szczepionka przygotowana w tak krótkim czasie może nie być bezpieczna" - powiedział szef IBRiS.

"Drugim powodem wskazanym przez eksperta jest coraz większe zmęczenie obostrzeniami sanitarnymi. A szczepienie wydaje się jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad własnym życiem" - czytamy.

Harmonogram szczepień 

O północy z czwartku na piątek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko koronawirusowi dla seniorów powyżej 80 roku życia, którzy jako pierwsi będą mogli się umówić na konkretny termin i miejsce podania pierwszej dawki preparatu. Tydzień później, czyli od 22 styczna rejestracja będzie także otwarta dla seniorów 70+.

Mogą to zrobić przez infolinię - numer 989, przez internet - na stronie gov.pl lub też w najbliższym punkcie szczepień.

Jednak eksperci alarmują, że ze szczepieniami możemy mieć poważny problem. W pierwszym kwartale szczepionki nie wystarczy nawet dla najstarszych osób. Grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia, liczy łącznie 4,6 miliona osób. Seniorów, którzy skończyli już 80 lat, jest około 1,75 miliona, a seniorów w wieku 70-79 lat - 2,8 miliona.

A szczepionki wystarczy tylko dla niespełna trzech milionów osób.

DOSTĘP PREMIUM