Szczepienie przeciw COVID-19. Kto jest w grupie "1"? Jest rozporządzenie. Po seniorach zaczną się szczepić m.in. prokuratorzy i ratownicy WOPR

Opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia określające m.in. dokładną kolejność szczepień przeciwko COVID-19. Dokument zawiera wykaz grup zawodowych, które zaszczepią się po seniorach.
Zobacz wideo

Pracownicy służby zdrowia, rodzice wcześniaków przebywających w szpitalu, farmaceuci, nauczyciele i studenci uczelni medycznych oraz pracownicy pomocy społecznej - to grupa "0", od której 27 grudnia 2020 roku wystartował program szczepień.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Kto jest w grupie "1"?

W kolejnym etapie najpierw mają zostać zaszczepieni pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, hospicjów i pensjonariusze domów pomocy społecznej. Później seniorzy - zgodnie z zapowiedziami - najpierw ci powyżej 80. roku życia, następnie powyżej 70 lat, potem osoby, które skończyły 60 lat.

Zaraz po seniorach wpisani zostali nauczyciele i pracownicy pedagogiczni, także ci pracujący w przedszkolach i żłobkach oraz nauczyciele akademiccy.

Dopiero za nimi - jako ostatni w tym etapie - znaleźli się żołnierze i służby mundurowe. To szeroka grupa - oprócz wojskowych i policjantów są tu np. strażacy, również ochotnicy, ale też prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz ratownicy górscy i wodni.

W rozporządzeniu nie ma kolejnych grup , o których wcześniej była mowa - czyli m.in. pracowników "kluczowych grup zawodowych" czy osób poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi.

Cała treść rozporządzenia dostępna jest tutaj>>>

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19

W piątek o północy ruszyła rejestracja osób na szczepienia powyżej 80 roku życia. Seniorzy mogą umawiać się na konkretne terminy przez internet, poprzez infolinię lub osobiście w swojej przychodni. Trwają też zapisy do Narodowego Programu Szczepień. Zapisać może się każdy, be względu na wiek. To rodzaj deklaracji. Wystarczy tyko wypełnić formularz na stronie gov.pl. Nie jest do tego potrzebny ani profil zaufany, ani Internetowe Konto Pacjenta. 

W nocy nie obyło się bez problemów. System był przeciążony, kłopoty były też z dodzwonieniem się na infolinię. Przed punktami dla seniorów też tworzyły się kolejki. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM