Sześć unijnych krajów "poważnie zaniepokojonych" decyzją Pfizera o ograniczeniu dostaw szczepionki

Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa i Szwecja wyraziły "poważne zaniepokojenie" planami firmy Pfizer, która poinformowała, że w najbliższych trzech lub czterech tygodniach dostawy szczepionek na koronawirusa do państw UE będą opóźnione. Uznano taką sytuację za niedopuszczalną.
Zobacz wideo

Pfizer potwierdził, że choć tymczasowo zmniejszy dostawy szczepionki przeciwko COVID-10 do Europy, to wkrótce znacząco zwiększy produkcję. Jednak ministrowie zdrowia Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Szwecji wystosowali wspólny list, w którym wyrażają "poważne zaniepokojenie" i określili tę sytuację jako "niedopuszczalną" i podważającą "wiarygodność procesu szczepień". 

Niemieckie ministerstwo zdrowia podało, że dostawy do krajów Unii Europejskiej planowanej liczby szczepionek przeciwko COVID-19 firm Pfizer w ciągu najbliższych trzech lub czterech tygodni będą opóźnione z powodu prac remontowych w fabryce w Puurs w Belgii, gdzie są produkowane.

"Komisja Europejska, a za jej pośrednictwem państwa członkowskie UE, zostały poinformowane, że firma Pfizer nie będzie w stanie w pełni zrealizować obiecanych wielkości dostaw w ciągu najbliższych trzech do czterech tygodni z powodu remontu zakładu Puurs w Belgii" - napisano w komunikacie prasowym ministerstwa.

Wcześniej w piątek koncern Pfizer zapowiedział, że zamierza znacząco zwiększyć produkcję swojej szczepionki przeciw COVID-19, czego efektem ma być zwiększona dostępność preparatu od końca lutego. Zanim jednak do tego dojdzie, wyjaśniał Pfizer, wielkość dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec "wahaniom" z powodu konieczności wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że decyzje o ewentualnych zmianach w harmonogramie szczepień polski rząd podejmie, gdy otrzyma od Pfizera "precyzyjne informacje" odnośnie ograniczania dostaw. I zapewnił, że każda osoba, która otrzymała pierwszą dawkę, otrzyma również drugą.

TOK FM PREMIUM