Rząd nieprzygotowany do szczepień? Nowacka: Zrobiono skuteczną "picerkę"

Rząd miał czas, żeby się przygotować do szczepień. Tymczasem nie ma ani systemu dystrybucji, ani rejestracji, ani sensownego informowania - ubolewała w TOK FM Barbara Nowacka, posłanka KO.
Zobacz wideo

W piątek o północy ruszyła rejestracja osób na szczepienia powyżej 80 roku życia. Seniorzy mogą umawiać się na konkretne terminy przez internet, poprzez infolinię lub osobiście w swojej przychodni. Trwają też zapisy do Narodowego Programu Szczepień. Zapisać może się każdy, be względu na wiek. To rodzaj deklaracji. Wystarczy tyko wypełnić formularz na stronie gov.pl. Nie jest do tego potrzebny ani profil zaufany, ani Internetowe Konto Pacjenta. W nocy nie obyło się bez problemów. System był przeciążony, kłopoty były też z dodzwonieniem się na infolinię. W ciągu dnia przed punktami dla seniorów też tworzyły się kolejki.

Nie słuchasz podcastów? To dobry czas, by zacząć. Dostęp Premium za 1 zł!

Zdaniem Michała Koboski z Polski 2050 zdjęcia osób starszych stojących na mrozie przejdą do historii. – Mamy do czynienia z dwiema rzeczywistościami. Gdy słucha się konferencji ministrów Michała Dworczyka czy Adama Niedzielskiego – bo premiera nie ma, chwilowo się nie zajmuje szczepionkami – to wygląda na to, że wszystko idzie dobrze. A potem następuje, tak jak w piątek, zderzenie z rzeczywistością – ocenił Kobosko.

Z kolei według Barbary Nowackiej, wiceprzewodniczącej Klubu Koalicji Obywatelskiej, rząd kompletnie nie przygotował się do dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. – Tak jak zima zaskakuje czasem drogowców, tak ministra Dworczyka zaskoczył przyjazd szczepionek. Próbowaliśmy ostatnio na komisji zdrowia w Sejmie dowiedzieć się, od kiedy rząd się na to przygotowuje, a okazało się, że oni nadal są nieprzygotowani. Te kolejki przed POZ, gdzie osoby powyżej 80 roku stały na mrozie, w braku informacji – to kolejne upokorzenie starszego pokolenia – mówiła Nowacka.

W jej opinii w kwestiach szczepień nadal panuje chaos. – Zrobiono skuteczną "picerkę", z tym zgłaszaniem chęci do szczepienia. Jednak wszyscy wiedzą, że w tym chodziło tylko o to, żeby wykazać mikroaktywność rządu. Jeszcze w piątek na listę osób w 1 grupie do szczepień wpadli prokuratorzy, a nie ma tam ciągle nauczycieli ze szkół specjalny, które cały czas działają – podkreślała posłanka KO.

Dodała, że rząd nie wykorzystał dobrze czasu na przygotowanie się do wielkiego programu szczepień obywateli. – Nie ma ani systemu dystrybucji, ani rejestracji, ani sensownego informowania. W piątek obserwowaliśmy jak państwo polskie kolejny raz wykłada się na grupie obywateli, której tak wiele zawdzięczamy. Rząd miał czas, żeby się przygotować. A teraz premier znikł, a prezydent robi przedziwne konferansjerki na temat edukacji, gdzie po raz kolejny pokazuje, że się kompletnie na tym nie zna – podsumowała Barbara Nowacka.

0 Od uruchomienia rejestracji dla osób w wieku 80+, 280 tys. osób zarejestrowało się na konkretne terminy szczepienia; z kolei chęć zaszczepienia się zgłosiło i potwierdziło dotychczas 1 mln 100 tys. osób - poinformował w sobotę szef KPRM Michał Dworczyk. 

DOSTĘP PREMIUM