Koronawirus w Polsce. 4835 nowych przypadków, zmarło 291 pacjentów z COVID-19[19 stycznia]

Jest nowy raport Ministerstwa Zdrowia w sprawie sytuacji epidemicznej. We wtorek poinformowano o 4835 nowych zachorowaniach na COVID-19 oraz o 291 zgonach.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia informowało o 3 271 nowych zachorowaniach oraz 60 zgonach. To "typowy" dla weekendowych wyników spadek, który odnotowywany jest praktycznie co tydzień. 

Dzień wcześniej - w niedzielę, 17 stycznia - nowych zakażeń było blisko dwa razy więcej (6 055), zmarły 142 osoby. W sobotę natomiast resort podawał informację o 7 412 nowych zachorowań na COVID-19. Zmarło 369 osób. W piątek 15 stycznia było podobnie - 7 795 nowych przypadków oraz 386 ofiar śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce. Trwają szczepienia

W poniedziałek przed południem Ministerstwo Zdrowia podawało, że przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 468 tys. 900 osób. 

Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia - najpierw dla grupy zero, czyli pracowników ochrony zdrowia. Natomiast 15 grudnia ruszyła możliwość zarejestrowania się na szczepienia wśród seniorów powyżej 80. roku życia. W ten piątek (22 stycznia) dojdzie także grupa 70+. Ponadto każda pełnoletnia osoba ma możliwość zgłoszenia chęci szczepienia. By to zrobić, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. 

Koronawirus w Polsce. Najmłodsi wrócili do szkół

Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek do szkół wrócili dzieci z klas I-III. Nauka dla starszych uczniów wciąż pozostaje utrzymana w trybie zdalnym (na razie nie wiadomo do kiedy). 

W szkołach muszą być przestrzegane ostre wytyczne sanitarne. Zgodnie z nimi zajęcia powinny być zorganizowane tak, żeby uczniowie różnych klas mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą. 

Nauczyciele apelują o to, by jak najszybciej zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Wielu z nich wyraża obawę, że jeśli tak się nie stanie - znów odnotujemy wzrost zachorowań. Nauczyciele są wprawdzie w tzw. grupie "1", ale  z planów rządu wynika, że szczepienie tej grupy zawodowej zacznie się najwcześniej w kwietniu.

- Tutaj powinien decydować "egoizm społeczny". Bo zdrowi nauczyciele, to pracująca szkoła, a pracująca szkoła, to pracujący rodzic, a rodzic w pracy to "ruszająca" gospodarka. Jak spojrzymy na to, jak na taki łańcuszek zdarzeń, to (szybkie) szczepienie nauczycieli jest w interesie nas wszystkich - mówiła w TOK FM Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia do końca miesiąca

Pozostałe obostrzenia, które miały obowiązywać do 17 stycznia - zostały przedłużone do 31 stycznia. 

To między innymi zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń. Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. 

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie, tak samo boiska, siłownie i centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

Wielu przedsiębiorców sprzeciwia się tym restrykcjom i mimo ich trwania - wznawia działalność. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM