Warszawski ratusz: z blisko 5,4 tys. szczepionek zamówionych przez szpitale miejskie, trafiło do nich 810 dawek

Z prawie 5,4 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zamówionych przez szpitale miejskie, do placówek trafiło jedynie 810 dawek - podał w poniedziałek stołeczny ratusz. Przekazano też, że dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie dla podopiecznych domów DPS, a szczepienia medyków w ramach etapu 0 zostały wstrzymane.
Zobacz wideo

Rząd uruchamia kolejne etapy szczepień mieszkańców przeciw COVID-19, a tymczasem dostawy szczepionki niezbędnej do szczepienia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zostały wstrzymane - przekazał w poniedziałek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski w przesłanym do PAP przez ratusz komunikacie.

- Dla przypomnienia, szacujemy, że w Warszawie mamy około 100 tys. mieszkańców, którzy mogą skorzystać ze szczepień w ramach etapu 0, w tym ok. 50 tys. medyków. Rząd dopisuje kolejne grupy objęte priorytetem szczepień, a przecież nadal część z personelu medycznego czeka na szczepionkę, a pozostali - na podanie drugiej dawki. Panuje chaos informacyjny, a to dopiero początek narodowego programu szczepień – podkreślił Trzaskowski.

Z kolei zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej ochrony zdrowia zaznaczyła, że już w przyszłym tygodniu nastąpi "zderzenie" osób z grupy 0, które czekają na podanie pierwszej dawki szczepionki i osób z grupy 0, które czekają na drugą dawkę szczepionki, ze szczepieniami seniorów w wieku powyżej 70 lat.

Kaznowska wyliczyła również, że aktualnie w 10 miejskich szpitalach oraz Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym udało się zaszczepić ponad 9,3 tys. pracowników medycznych i niemedycznych. - Decyzja Agencji Rezerw Materiałowych, że część placówek nie dostanie w tym tygodniu ani jednej szczepionki, wstrzymuje cały proces szczepień grupy 0. W kolejce na szczepienia i to tylko do miejskich szpitali nadal czeka blisko 14 tys. medyków, a przecież przed nami kolejne etapy narodowego programu szczepień, które obejmą kolejną bardzo liczną grupę mieszkańców Warszawy - zauważyła Kaznowska.

Dodała, że zgodnie z zapowiedziami rządu od 25 stycznia ruszają szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia, a w kolejce w etapie I czekają też m.in. seniorzy powyżej 60 lat, pracownicy sektora oświaty, przedszkoli, żłobków, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz służby mundurowe.

TOK FM PREMIUM