Koronawirus w Polsce. Prawie 7 tysięcy nowych zakażeń. Wciąż wysoka liczba zgonów [20 stycznia]

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W środę 20 stycznia resort zdrowia poinformował o 6 919 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 443 osoby.
Zobacz wideo

Mamy 6 919 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 106 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 337 osób.

Najwięcej zakażeń wykryto w województwie mazowieckim (890) i wielkopolskim. (683). W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: śląskiego (649), pomorskiego (582), zachodniopomorskiego (550), warmińsko-mazurskiego (549), kujawsko-pomorskiego (534), łódzkiego (393), lubelskiego (357), dolnośląskiego (336), podlaskiego (329), małopolskiego (280), lubuskiego (201), podkarpackiego (192), opolskiego (138), świętokrzyskiego (125). Resort podaje, że 131 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo informuje również, że w szpitalach przebywa 15 324 chorych na COVID-19, a 1 569 pacjentów oddycha przy pomocy respiratorów. Ponad 180 tysięcy osób przebywa na kwarantannach. 

Od początku epidemii potwierdzono w Polsce 1 450 747 zakażeń. Zmarło 34 141 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

We wtorek 19 stycznia poinformowano o 4835 nowych zachorowaniach na COVID-19 oraz o 291 zgonach.  W poniedziałek nowych zachorowań było 3 271 oraz 60 zgonów. To "typowy" dla weekendowych wyników spadek, który odnotowywany jest praktycznie co tydzień. Dzień wcześniej - w niedzielę, 17 stycznia - nowych zakażeń było blisko dwa razy więcej (6 055), zmarły 142 osoby. W sobotę natomiast resort podawał informację o 7 412 nowych zachorowań na COVID-19. Zmarło 369 osób. W piątek 15 stycznia było podobnie - 7 795 nowych przypadków oraz 386 ofiar śmiertelnych.

Koronawirus w Polsce. Trwają szczepienia

W poniedziałek przed południem Ministerstwo Zdrowia podawało, że przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce ponad 468 tys. 900 osób. 

Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia - najpierw dla grupy zero, czyli pracowników ochrony zdrowia. Natomiast 15 grudnia ruszyła możliwość zarejestrowania się na szczepienia wśród seniorów powyżej 80. roku życia. W ten piątek (22 stycznia) dojdzie także grupa 70+. Ponadto każda pełnoletnia osoba ma możliwość zgłoszenia chęci szczepienia. By to zrobić, należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. 

Ruszyła też akcja szczepienia w Domach Pomocy Społecznej w całej Polsce. 

Koronawirus w Polsce. Najmłodsi wrócili do szkół

Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek do szkół wróciły dzieci z klas I-III. Nauka dla starszych uczniów wciąż pozostaje utrzymana w trybie zdalnym (na razie nie wiadomo do kiedy). 

W szkołach muszą być przestrzegane ostre wytyczne sanitarne. Zgodnie z nimi zajęcia powinny być zorganizowane tak, żeby uczniowie różnych klas mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą. 

Nauczyciele apelują o to, by jak najszybciej zostali zaszczepieni przeciw COVID-19. Wielu z nich wyraża obawę, że jeśli tak się nie stanie - znów odnotujemy wzrost zachorowań. Nauczyciele są wprawdzie w tzw. grupie "1", ale  z planów rządu wynika, że szczepienie tej grupy zawodowej zacznie się najwcześniej w kwietniu.

- Tutaj powinien decydować "egoizm społeczny". Bo zdrowi nauczyciele, to pracująca szkoła, a pracująca szkoła, to pracujący rodzic, a rodzic w pracy to "ruszająca" gospodarka. Jak spojrzymy na to, jak na taki łańcuszek zdarzeń, to (szybkie) szczepienie nauczycieli jest w interesie nas wszystkich - mówiła w TOK FM Danuta Kozakiewicz, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia do końca miesiąca

Pozostałe obostrzenia, które miały obowiązywać do 17 stycznia - zostały przedłużone do 31 stycznia. 

To między innymi zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń. Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. 

W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie, tak samo boiska, siłownie i centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie.

Wielu przedsiębiorców sprzeciwia się tym restrykcjom i mimo ich trwania - wznawia działalność. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM