Dworczyk ogłosił zmianę w kolejce do szczepień. Onet: Interweniował sam Kaczyński

Przewlekle chorzy pacjenci mają ostatecznie być szczepieni wcześniej niż prokuratorzy i przedstawiciele służb mundurowych. Korektę w planie szczepień ogłosił Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

Zgodnie z opublikowanym w ubiegły czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień mieli się znaleźć się m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej.

Opozycja wytykała, że te grupy nie pierwszeństwa np. przed pacjentami onkologicznymi. - To jest po prostu niegodziwe i niesprawiedliwe - komentował harmonogram Borys Budka. Wątpliwości mieli także politycy PiS. - Nie zmieniałbym tego harmonogramu, ponieważ sytuacja w kraju jest napięta i wywołuje to niepotrzebne emocje - mówił w TOK FM senator Jan Maria Jackowski.

Dworczyk: Skorygowaliśmy błąd

W środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że rząd "skorygował błąd w planie szczepień". - Dokonaliśmy zmian w etapie pierwszym. Część 1a: wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia, część 1b: osoby z chorobami przewlekłymi, część 1c to przedstawiciele służb mundurowych - tłumaczył, prezentując nowy harmonogram. Ma być on wkrótce wprowadzony rozporządzeniem. 

Dworczyk przyznał, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. - Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe - mówił Dworczyk. 

Uwagę dziennikarzy zwróciło, że na pokazanej przez Dworczyka planszy z kolejnością szczepień zabrakło wzmianki o nauczycielach. Szef KPRM uspokoił jednak, że z samego harmonogramu pedagodzy nie zniknęli - będą szczepieni w ramach grupy 1c.

Skąd decyzja o zmianach?

- Po dużej dyskusji zdecydowaliśmy się zaproponować przesunięcie do grupy pierwszej niewielkiej liczby osób, które są poniżej 60 roku życia, ale również mają choroby, które będą powodowały, że ich przebieg kliniczny COVID-19 będzie bardzo ciężki - uzasadniał zmiany prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych

- Zaczynając od tych najciężej chorych: to są chorzy, którzy są wentylowani mechanicznie w domu. Nie jest to duża grupa, bo 8 tysięcy osób, ale jeżeli ci ludzie się zakażą, to właściwie w 100 proc. umrą - mówił prof. Horban. W dalszej kolejności wymienił "osoby, które są po przeszczepach, osoby dializowane oraz osoby z nowotworami, zwłaszcza takimi, które są aktywnie leczone".

- To jest nasza propozycja, mam nadzieję, że zaakceptowana przez wszystkich. Nie zmienia to planu szczepień, ale powoduje efektywności szczepień, co jest niesłychanie ważne. Zwłaszcza w tym czasie, kiedy jeszcze nie mamy dostępnej szczepionki w takiej liczbie, jaką byśmy chcieli mieć - mówił prof. Horban na konferencji.

Jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem zmiany, o planach rządu pisał Onet. "Według naszych informacji zmiana ta ma być spowodowana bezpośrednią interwencją w tej sprawie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego" - napisano na portalu.

Start rejestracji dla seniorów 70+

W piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia - przypomniał na konferencji Dworczyk.

Powiedział też, że wolnych terminów szczepień, które zostaną zrealizowane do końca I kwartału "nie jest tak dużo jak byśmy chcieli".

- To jest związane z ograniczonym dostępem do szczepionek, które pozyskujemy w ramach umowy unijnej, która powoduje, że do wszystkich krajów wspólnoty szczepionki są dostarczane proporcjonalnie w podobnym czasie - stwierdził.

Dworczyk wyraził nadzieję, że jeszcze w pierwszym kwartale zostaną zarejestrowane szczepionki od kolejnych producentów. - Wtedy tych terminów będzie więcej - obiecywał. - Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach Polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów tych terminów będzie dostatecznie dużo - dodał.

Namawiał też do korzystania z infolinii, dzięki której można zarejestrować się na szczepienie. Jej numer to 22 505 11 11.

DOSTĘP PREMIUM