Brytyjski szczep koronawirusa w Polsce. Laboratorium potwierdza

Brytyjska mutacja koronawirusa dotarła do Polski. Laboratorium genXone poinformowało, że zidentyfikowało brytyjski szczep u chorego z województwa małopolskiego. - Podjęliśmy decyzję o upublicznieniu tej informacji z uwagi na jej istotne znaczenie epidemiologiczne - powiedział Michał Kaszuba, prezes genXone.
Zobacz wideo

O tym, że zidentyfikowano pierwszy przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce poinformowano późnym wieczorem. Laboratorium genXone wyjaśniło, że niebezpieczny szczep znaleziono w próbce od pacjenta z województwa małopolskiego. 

genXone to podpoznańskie laboratorium specjalizujące się w sekwencjonowaniu nanoporowym NGS (ang. next generation sequencing) oraz diagnostyce medycznej. W pandemii wykonuje też testy w kierunku COVID-19.

Jak poinformował nas genXone - firma, razem z partnerem spółką Diagnostyka, zajmuje się też monitorowaniem istniejących szczepów koronawirusa w Polsce. - W tej fazie projektu przeanalizowaliśmy ok. 100 próbek wykorzystując sekwencjonowanie nanoporowe. Wyniki sekwencjonowania umieściliśmy w międzynarodowej bazie danych GISAID zbierającej dane na temat koronawirusa. Po uzyskaniu zewnętrznego potwierdzenia, iż jedna ze zdeponowanych sekwencji to linia B.1.1.7 koronawirusa, tzw. szczep brytyjski, podjęliśmy decyzję o upublicznieniu tej informacji z uwagi na jej istotne znaczenie epidemiologiczne - mówi Michał Kaszuba, prezes genXone. 

Firma podkreśla też, że z uwagi na ochronę danych osobowych, nie może udostępnić żadnych szczegółowych informacji na temat samej próbki czy pacjenta.

Brytyjska mutacja koronawirusa już w 60 krajach

Z informacji WHO wynika, że brytyjski wariant koronawirusa dotarł do co najmniej 60 krajów i terytoriów.

Ocenia się, że brytyjska mutacja, zgłoszony w połowie grudnia do WHO, jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwy niż oryginalny koronawirus i występuje w sześciu obszarach geograficznych, podczas gdy wariant południowoafrykański występuje tylko w czterech z nich.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko COVID-19.

Wzrastająca szybko liczba zakażeń doprowadziła do zawieszenia - przed Bożym Narodzeniem - połączeń lotniczych z Wielką Brytanią. Wśród krajów, które podjęły taką decyzję, była też Polska.

Koronawirus. 2 mln zgonów

Pandemia koronawirusa pochłonęła już ponad 2 miliony istnień ludzkich. WHO zauważa, że liczba zgonów wzrosła o 9 proc. w tygodniu kończącym się 17 stycznia w porównaniu z poprzednim tygodniem, osiągając rekordowy poziom 93 tys. ofiar śmiertelnych.

W poniedziałek czołowy ekspert i dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan powiedział na posiedzeniu zarządu tej organizacji, że oczekuje się, iż "bardzo szybko" na świecie będzie dochodzić do 100 tys. zgonów tygodniowo w związku z COVID-19.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM