NFZ chce zorganizować szczepionkowe zespoły wyjazdowe dla pacjentów leżących. Lekarze mają dobę na przygotowanie list

Lekarzy rodzinnych poproszono, by w trybie pilnym przygotowali listy osób, które powinny być szczepione w domu. W przypadku osób, które mają więcej niż 80 lat, czas jest do czwartku, w przypadku młodszych seniorów jest kilka dni więcej. - Pomysł może i dobry, ale dlaczego znów wszystko ma być "na już"? - pytają lekarze.
Zobacz wideo

Lekarze rodzinni dostali dobę na przygotowanie list osób po 80. roku życia, które nie wychodzą z domów i nie są w stanie same dotrzeć do punktów szczepień. Chodzi o osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogłyby być również dowiezione transportem gminnym.

O ile w małych przychodniach stworzenie takich list nie stanowi większego problemu, bo lekarze znają wszystkich swoich pacjentów, o tyle w tych większych nie jest to wcale proste.

- Przy pełnym grafiku dodatkowe godziny musimy poświęcić na to, by taki materiał dla Narodowego Funduszu Zdrowia przygotować - mówi dr Aleksander Biesiada z Krakowa.

Lekarze zwracają też uwagę na inny problem: nie wiedzą, którzy z pacjentów chcą się szczepić, a którzy się w ogóle do szczepienia kwalifikują. "A skąd pielęgniarki mają wiedzieć w ciągu jednego dnia, którzy chcą się szczepić? Muszą zadzwonić z takim pytaniem do każdego pacjenta leżącego. I znów paskudne sformułowanie - 'w nieprzekraczalnym terminie'" - pisze na Twitterze lekarka rodzinna dr Beata Koszewska-Jóźwiak.

Jak szczepić najciężej chorych seniorów?

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że chce zebrać dane o wszystkich najstarszych pacjentach, "którzy są obłożnie i przewlekle chorzy ("leżący") a stan ich zdrowia uniemożliwia dotarcie do punktu szczepień".

Szczepienia w domach powinny realizować zespoły wyjazdowe poszczególnych punktów szczepień.

Od początku wiadomo też, że jest z tym problem. Nie ma kto pojechać do takiego pacjenta, lekarze niejednokrotnie odmawiają.  Jak słyszymy, wiele przychodni mierzy się z brakami kadrowymi. Jeśli ktoś z zespołu pojedzie więc szczepić pacjenta w domu, przychodnia zostaje na jakiś czas "wyłączona" z funkcjonowania.

- Nie wykluczamy, że powstaną dodatkowe zespoły wyjazdowe, które zapewnią wsparcie już istniejącym zespołom, utworzonym przy punktach szczepień - informuje NFZ.

Szczepienia osób, które skończyły 80 lat, mają rozpocząć się w poniedziałek 25 stycznia, zapisy na szczepienia dla tej grupy pacjentów zaczęły się blisko tydzień temu. Jutro (22 stycznia) ruszają zapisy kolejnej grupy seniorów - osób, które mają ponad 70 lat.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM