Koronawirus w Polsce. Wysoka liczba zgonów. Sprawdź nowe dane [23 stycznia]

Koronawirus w Polsce. W sobotę 23 stycznia resort zdrowia poinformował o 6322 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 346 osób.
Zobacz wideo

Najwięcej zakażeń minionej doby odnotowano na Mazowszu (936). Na drugim miejscu znalazło się województwo kujawsko-pomorskie (644), a na trzecim Wielkopolska (600).

Kolejne przypadki dotyczą województw: śląskiego (529), pomorskiego (513), zachodniopomorskiego (477), dolnośląskiego (414), lubelskiego (378), warmińsko-mazurskiego (361), łódzkiego (348), małopolskiego (250), podlaskiego (218), lubuskiego (166), podkarpackiego (159), opolskiego (95), świętokrzyskiego (90).

Ponadto 144 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów, resort zdrowia podał, że z powodu COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 264 osoby. Łącznie to 346 pacjentów. 

Od początku epidemii w naszym kraju odnotowano 1 470 879 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 35 253 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń i zgonów w ostatnich dniach

Resort zdrowia w piątek 22 stycznia poinformował o 6 640 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 346 osób. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykryto 7152 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 419 pacjentów z COVID-19. W środę 20 stycznia wykryto 6919 zakażeń koronawirusach. Zmarły 443 osoby. We wtorek 19 stycznia poinformowano o 4835 nowych zachorowaniach oraz o 291 zgonach. W poniedziałek nowych zachorowań było 3271, a zgonów 60 - to jednak "typowy" dla weekendowych wyników spadek, który odnotowywany jest praktycznie co tydzień.

Brytyjski szczep koronawirusa w Polsce

Pierwszy w Polsce przypadek brytyjskiej mutacji koronawirusa zdiagnozowano u mieszkanki województwa małopolskiego. Kobieta przed Bożym Narodzeniem wróciła z Wielkiej Brytanii. Jak mówiła w Poranku Radia TOK FM prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, takich przypadków jest w naszym kraju prawdopodobnie więcej, tylko nie ma potwierdzonych informacji na ten temat. - Naukowcy zauważyli, że ten wariant brytyjski częściej niż poprzedni atakuje również dzieci i młodzież, a ponieważ nie mamy systemu monitoringu w Polsce takiego jak w Wielkiej Brytanii, to trudno będzie monitorować obecność tego wirusa wśród dzieci szkolnych - mówiła prof. Szuster-Ciesielska.

Ocenia się, że brytyjska mutacja, zgłoszona w połowie grudnia do WHO, jest o 50 do 70 proc. bardziej zaraźliwa niż oryginalny koronawirus i występuje w sześciu obszarach geograficznych, podczas gdy wariant południowoafrykański występuje tylko w czterech z nich.

Problemy z zapisem na szczepienie

Od godziny 6 rano w piątek trwają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 70. roku życia. Teoretycznie zapisać można się na kilka sposób - przez internet, infolinię i osobiście w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W praktyce nie wszystko jest jednak szybkie i proste. - Dziś rano próbowałem się zapisać przez system internetowy, ale padł. Próbowałem też przez słynną infolinię, ale ta też nie łączyła. Przyszedłem więc po prostu do przychodzi, żeby się tu zarejestrować - mówił dziennikarce TOK FM jeden z pacjentów, oczekujących na przyjęcie przed przychodnią na warszawskim Mokotowie.

Podobnych przypadków było znacznie więcej. Jedni przyszli do placówki, bo nie udało im się zapisać zdalnie. Inni, kiedy usłyszeli w mediach, że na infolinię raczej trudno się dodzwonić, bo jest 300 tysięcy połączeń na minutę, nawet nie próbowali - od razu stawili się osobiście.

Korekta harmonogramu szczepień

Zgodnie z opublikowanym w ubiegły czwartek rozporządzeniem Rady Ministrów, w ostatniej fazie pierwszego etapu szczepień mieli się znaleźć się m.in. żołnierze, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, funkcjonariusze CBA, SWW, SKW czy Służby Więziennej. Opozycja wytykała rządowi, że te grupy mają pierwszeństwo np. przed pacjentami onkologicznymi.

W środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk ogłosił, że rząd "skorygował błąd w planie szczepień". - Dokonaliśmy zmian w etapie pierwszym. Część 1a: wszyscy seniorzy powyżej 60. roku życia, część 1b: osoby z chorobami przewlekłymi, część 1c to przedstawiciele służb mundurowych - tłumaczył, prezentując nowy harmonogram. Ma być on wkrótce wprowadzony rozporządzeniem.

Koronawirus w Polsce. Najmłodsi uczniowie wrócili do szkół

Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek do szkół wróciły dzieci z klas I-III. Nauka dla starszych uczniów wciąż pozostaje utrzymana w trybie zdalnym - na razie nie wiadomo, do kiedy. W szkołach muszą być przestrzegane ostre wytyczne sanitarne. Zgodnie z nimi zajęcia powinny być zorganizowane tak, żeby uczniowie różnych klas mieli jak najmniejszy kontakt ze sobą. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia do końca miesiąca

Pozostałe obostrzenia, które miały obowiązywać do 17 stycznia, zostały przedłużone do 31 stycznia. To między innymi zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Ponadto wciąż,  do końca stycznia, obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. 

W galeriach handlowych otwarte są tylko niektóre sklepy, czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Do końca stycznia zamknięte pozostaną także stoki narciarskie, tak samo boiska, siłownie i centra sportowe, w których przebywać mogą jedynie osoby uprawiające sport profesjonalnie. Jednak wielu przedsiębiorców sprzeciwia się tym restrykcjom i wznawia działalność. 

DOSTĘP PREMIUM