Koronawirus w Polsce. Mniej zakażeń i mniej zgonów [24 stycznia]
Tradycyjnie najwięcej przypadków jest w województwie mazowieckim.
Z powodu COVID-19 zmarły 22 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 88 osób.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń
W sobotę Ministerstwo Zdrowia informowało o 6322 nowych zachorowaniach - najwięcej na Mazowszu, bo ponad 930. Zmarło 346 pacjentów. Dzień wcześniej, w piątek (22 stycznia), nowych potwierdzonych zakażeń było 6640, a zgonów również 346.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykryto 7152 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 419 pacjentów z COVID-19. W środę 20 stycznia wykryto 6919 zakażeń koronawirusach. Zmarły 443 osoby.
Liczba nowych zakażeń jest niższa niż kilka tygodni, kiedy odnotowywano ponad 10 tysięcy przypadków. Wciąż jednak utrzymuje się wysoka - oscylująca wokół 300-400 - liczba zgonów.
Koronawirus w Polsce. Kiedy luzowanie obostrzeń?
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, w przyszłym tygodniu ogłoszona zostanie decyzja co do ewentualnego przedłużenia lub poluzowania koronawirusowych obostrzeń. Obecne obowiązują bowiem do końca stycznia. To między innymi zamknięte restauracje, kluby fitness, hotele, stoki narciarskie, a także galerie handlowe (nie licząc niektórych sklepów i punktów usługowych).
W sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że "sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń na koronawirusa jest stabilna, więc od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią". Jak dodał, "być może będą uruchomione galerie handlowe".
Część przedsiębiorców już kilka dni temu otworzyła swoje biznesy - mowa tu m.in. o restauracjach czy kawiarniach. W rozmowie z dziennikarzami przekonywali, że zmusiła ich do tego sytuacja finansowa.
Koronawirus w Polsce. Brytyjska mutacja wirusa
Niepokojące są jednak informacje o tym, że w Polsce odnotowano oficjalnie pierwszy przypadek brytyjskiego wariantu koronawirusa. Potwierdzony został u kobiety z Małopolski, która przed świętami Bożego Narodzenia wróciła do kraju z Wielkiej Brytanii.
Jak mówiła w Poranku Radia TOK FM prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, takich przypadków jest w naszym kraju prawdopodobnie więcej, tylko nie ma potwierdzonych informacji na ten temat. Brytyjska odmiana wirusa rozprzestrzenia się bowiem dwa razy szybciej niż ta, znana nam do tej pory.
Problemy z zapisem na szczepienie
W Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. W piątek rano ruszyła rejestracja dla kolejnej grupy, tj, seniorów powyżej 70. roku życia. Teoretycznie zapisać się można było na kilka sposób - przez internet, infolinię i osobiście w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W praktyce nie wszystko okazało się szybkie i proste.
Brakuje bowiem szczepionek, a seniorzy, którzy tłumnie przyszli do swoich przychodni, w wielu przypadkach zostali odesłani z niczym.
Rząd zaplanował dla tej grupy wiekowej szczepienia do końca marca 2021 r. Dziś wiadomo jednak, że to się nie uda, a termin będzie wydłużony. Jak przekonywał minister Michał Dworczyk, jeżeli senior dodzwoni się na infolinię i nie będzie dla niego terminu, to powinien zostawić swoje dane i czekać na telefon. Konsultanci oddzwonią i poinformują o wolnych miejscach, gdy te się pojawią.
W poniedziałek (25 stycznia) ruszyć mają za to pierwsze szczepienia seniorów powyżej 80. roku życia, którzy mogli się rejestrować od 15 stycznia.