Padł rekord. We wtorek przeciwko COVID-19 zaszczepiono blisko 119 tys. osób
Od poniedziałku trwają szczepienia populacji, a grupa zero otrzymuje drugą dawkę szczepionki. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował we wtorek, że drugą dawkę przyjęło 99,9 tys. medyków.
"We wtorek we wszystkich punktach w kraju zaszczepiono 118 915 pacjentów. To dobowy rekord od początku procesu szczepień w Polsce" - poinformował na Twitterze we wtorek wieczorem szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Z danych zamieszczonych we wtorek (godz. 11.30) na rządowej stronie internetowej gov.pl., wynika, że w Polsce wykonano dotąd 776 987 szczepień, co daje średnio dziennie 67 743 zastrzyki.
Dane z województw
I tak na przykład ogółem w woj. mazowieckim przeprowadzono 123 466 iniekcji, z czego 10 987 to szczepienia drugą dawką. Najwięcej zastrzyków wykonano w Warszawie - 68 295, z czego 6664 to szczepienia drugą dawką. Ostatniego dnia w stolicy wykonano 4900 iniekcji, z czego 2874 drugą dawką.
Na Dolnym Śląsku do wtorku szczepionkę przyjęło 68 917 osób, a drugą dawkę - 7585 osób - wynika z danych resortu zdrowia. Dzienna liczba szczepień we wtorek w regionie wyniosła 6051, a drugą dawką zaszczepiono 3128 osób. Ogółem drugą dawkę szczepionki do tej pory przyjęło 7584 Dolnoślązaków. Najwięcej szczepień, ponad 31 tys., wykonano w powiecie wrocławskim.
W 32 szpitalach węzłowych w Lubelskiem trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia.
W placówkach medycznych na Warmii i Mazurach szczepienia seniorów przebiegają w miarę płynnie. Jednocześnie podawana jest druga dawka preparatu osobom z grupy zero. Do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie dotarło mniej szczepionek, niż wynikało to z listów przewozowych. Do szpitala dotarło 60 z 90 zamówionych fiolek szczepionki. - Mamy już potwierdzenie z ARM, że ta brakująca liczba 30 fiolek zostanie nam jutro dostarczona - powiedział PAP dyrektor olsztyńskiego szpitala MSWiA Krystyna Futyma.
Wśród placówek medycznych w Małopolsce, które dziennie szczepią najwięcej seniorów, bo 240, jest Szpital Uniwersytecki (przy ul. Kopernika) w Krakowie. Możliwości szczepienia co najmniej po 200 osób dziennie mają także szpitale tymczasowe w hali Expo Kraków i w Krynicy-Zdroju.
Na Podkarpaciu przeciw COVID-19 zostało zaszczepionych dotychczas 31 720 osób. Spośród nich 2921 otrzymało drugą dawkę. Ostatniej doby szczepionkę przyjęły 2332 osoby. - Akcja szczepień przebiega bez zakłóceń, nie ma żadnych informacji o nieprawidłowościach - oświadczył rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
Szczepienia przeciw koronawirusowi
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia 2020 r. W pierwszej kolejności szczepiony jest personel medyczny i niemedyczny placówek leczniczych, rodzice wcześniaków, a od 25 stycznia dołączyły do nich osoby powyżej 70 lat. Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.
- Osoby zaszczepione drugą dawką są zwalniane z kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną lub po powrocie zorganizowanym transportem z zagranicy. Zaszczepieni nie są również uwzględniani w limicie osób, które mogą przebywać na imprezach domowych - przypomniał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Posłuchaj podcastu!