Szczepionka przeciw COVID-19 z Polski jest możliwa. Prawnicy wskazują furtkę

Gdyby rodzima firma chciała produkować szczepionkę na koronawirusa, mogłaby skorzystać z licencji przymusowej - donosi środowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Dyskusja rozgorzała po wypowiedzi Adriana Zandberga z Partii Razem, który w TVN 24 zapytał, co Polska zrobiła, by włączyć się w produkcję szczepionek. Dodał, że wie o gotowości firm farmaceutycznych, by włączyć się w ten proces. "Rzeczpospolita" przypomina, że posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer uznała, że Zandberg "bredzi". Prawnicy są jednak innego zdania i przyznają mu rację.

Okazuje się, że Urząd Patentowy RP mógłby udzielić polskiej firmie licencji przymusowej na produkcję szczepionki opatentowanej przez zagranicznego producenta. - Takie rozwiązanie jest przewidziane w prawie własności przemysłowej, ale na sytuacje zupełnie wyjątkowe, np. gdy korzystanie z opatentowanego wynalazku innej osoby konieczne jest do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, w szczególności ochrony zdrowia i życia ludzkiego - mówi Ewa Rutkowska, adwokat, partner w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

- W takim przypadku starający się o licencję przymusową nie musi wykazać, że wcześniej podjął działania w dobrej wierze w celu uzyskania licencji. To licencja niewyłączna i odpłatna. Zarówno zakres, jak i czas jej trwania określa Urząd Patentowy RP, który ustala także wysokość opłaty licencyjnej, sposób i terminy jej zapłaty, odpowiednie do wartości rynkowej licencji - tłumaczy, dodając, że nie ma żadnej ugruntowanej praktyki, bo instrument nie był wykorzystywany.

Gazeta zwraca uwagę, że część ekspertów zauważa jednak, że dostosowanie linii produkcyjnej jest drogie i czasochłonne, a do tego czasu mógłby nastąpić zalew szczepionek zachodnich producentów i firmy mogłyby na tym stracić.

Na razie Unia Europejska korzysta ze szczepionek firmy Pfizer i Moderna. Na decyzję o dopuszczeniu swojej szczepionki na rynek czeka koncern AstraZeneca. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM