Brytyjski szczep koronawirusa w Polsce. Drugi przypadek potwierdzony

- We wtorek otrzymałem informację o drugiej osobie zakażonej w Polsce brytyjską mutacją koronawirusa. To nauczycielka - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Minister zdrowia zaznaczył, że chodzi o nauczycielkę z Wrocławia.

- To osoba niezwiązana z podróżami do Wielkiej Brytanii. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, ten wariant wirusa po prostu jest w Polsce obecny - stwierdził Adam Niedzielski.

Brytyjski szczep koronawirusa w Polsce

Firma genXone poinformowała na TT w ubiegłym tygodniu o zdiagnozowaniu pierwszego przypadku zakażenia mutacją brytyjską.  - W tej fazie projektu przeanalizowaliśmy ok. 100 próbek wykorzystując sekwencjonowanie nanoporowe. Wyniki sekwencjonowania umieściliśmy w międzynarodowej bazie danych GISAID zbierającej dane na temat koronawirusa. Po uzyskaniu zewnętrznego potwierdzenia, iż jedna ze zdeponowanych sekwencji to linia B.1.1.7 koronawirusa, tzw. szczep brytyjski, podjęliśmy decyzję o upublicznieniu tej informacji z uwagi na jej istotne znaczenie epidemiologiczne - przekazał nam Michał Kaszuba, prezes genXone.

Firma podkreśla też, że z uwagi na ochronę danych osobowych, nie może udostępnić żadnych szczegółowych informacji na temat samej próbki czy pacjenta.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM