Koronawirus w Polsce. Ponad 7 tys. nowych przypadków, znów prawie 400 zgonów [28 stycznia]

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane na temat epidemii koronawirusa. Ostatniej doby wykryt 7 156 nowych przypadków zakażenia. Zmarło 389 osób.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W środę (27 stycznia) Ministerstwo Zdrowia podało, że wykryto 6 789 nowych zakażeń. Zmarło 389 osób. We wtorek (26 stycznia) ministerstwo informowało o 4 604 nowych zakażeniach i 264 zgonach. 

W poniedziałek (25 stycznia) wykryto 2 419 nowych zakażeń. Zmarło 38 chorych. To znacznie niższe wskaźniki niż w poprzednich dniach, ale też warto pamiętać, że dane podawane przez resort zaraz po weekendzie zawsze są nieco korzystniejsze od pozostałych dni. 

Dzień wcześniej, w niedzielę (24 stycznia), nowych zachorowań było 4683, a zgonów 110. W sobotę (21 stycznia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 6322 nowych zachorowaniach - najwięcej na Mazowszu, bo ponad 930. Zmarło 346 pacjentów. Dzień wcześniej, w piątek (22 stycznia), nowych potwierdzonych zakażeń było 6640, a zgonów również 346. 

Koronawirus w Polsce. Potwierdzono drugi przypadek brytyjskiego szczepu

- We wtorek otrzymałem informację o drugiej osobie zakażonej w Polsce brytyjską mutacją koronawirusa. To nauczycielka - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że chodzi o nauczycielkę z Wrocławia. - To osoba niezwiązana z podróżami do Wielkiej Brytanii. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, ten wariant wirusa po prostu jest w Polsce obecny - stwierdził minister zdrowia.

Przypomnijmy, firma genXone poinformowała przed tygodniem o zdiagnozowaniu pierwszego przypadku zakażenia mutacją brytyjską. - W tej fazie projektu przeanalizowaliśmy ok. 100 próbek wykorzystując sekwencjonowanie nanoporowe. Wyniki sekwencjonowania umieściliśmy w międzynarodowej bazie danych GISAID zbierającej dane na temat koronawirusa. Po uzyskaniu zewnętrznego potwierdzenia, iż jedna ze zdeponowanych sekwencji to linia B.1.1.7 koronawirusa, tzw. szczep brytyjski - przekazał nam Michał Kaszuba, prezes genXone.

Koronawirus w Polsce. Kiedy starsi uczniowie wrócą do szkół? 

18 stycznia do szkół wrócili uczniowie klas I-III ze szkół podstawowych i specjalnych. Do 31 stycznia, zgodnie z decyzjami rządu, uczniowie starszych klas oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Czy od 1 lutego to się zmieni?

- Od początku lutego na pewno nie, w moim przekonaniu, albo przynajmniej na 99 proc. - nie. Natomiast w lutym mam nadzieję, że będą takie okoliczności pandemiczne, w których epidemiolodzy i wirusolodzy będą wyrażali zgodę do pójścia do nauczania stacjonarnego - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek w Radiu Plus.

Dopytywany, co rozumie przez "okoliczności pandemiczne", które będą miały wpływ na skierowanie uczniów do szkół, odpowiedział, że to jest pytanie do epidemiologów i wirusologów.

Koronawirus w Polsce. Trwają szczepienia przeciwko COVID-19

We wszystkich punktach w kraju we wtorek przeciw COVID-19 zaszczepiono 118 915 pacjentów. To dobowy rekord od początku szczepień w Polsce. Drugą dawkę szczepionki przyjęło w Polsce 99,9 tys. medyków.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w naszym kraju 27 grudnia 2020 r. W pierwszej kolejności szczepiony jest personel medyczny i niemedyczny placówek leczniczych, rodzice wcześniaków, a od 25 stycznia dołączyły do nich osoby powyżej 70 lat. Zgodnie z umową wynegocjowaną przez Komisję Europejską z dostawcami szczepionek Polsce przysługuje do końca pierwszego kwartału liczba szczepionek pozwalająca na zaszczepienie 3,1 mln Polaków.

Koronawirus w Polsce. Co dalej z obostrzeniami? 

Coraz więcej sondaży pokazuje, że Polacy chcą poluzowania niektórych obostrzeń. Z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że Polacy w pierwszej kolejności znieśliby obostrzenia dotyczące hoteli i restauracji - 49,3 proc. Otwarcia galerii handlowych oczekuje 19,5 proc. pytanych, 19,1 chciałaby szybkiego otwarcia kin, teatrów, stoków narciarskich.

- Analizowana jest sytuacja, mam nadzieję, że w godzinach popołudniowych premier Mateusz Morawiecki przedstawi kierunek ostrożnego "luzowania" obostrzeń - powiedział w czwartek szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

- Nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VIII zostanie przedłużone o kolejne dwa, a być może i cztery tygodnie. Galerie handlowe mają wrócić do funkcjonowania od 1 lutego, ale właściciele pensjonatów, hoteli, restauracji i barów będą musieli czekać na otwarcie przynajmniej kolejny miesiąc - tak wynika z nieoficjalnych informacji Onetu.

DOSTĘP PREMIUM