Europejska Agencja Leków uspokaja: Zgony osób starszych bez związku ze szczepieniem przeciw COVID-19

Zgony osób starszych po podaniu szczepionki Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19 nie miały związku ze szczepieniem - poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA) w opublikowanym raporcie. Dokument potwierdził bezpieczeństwo tego preparatu.
Zobacz wideo

W opublikowanym dziś (29 stycznia) komunikacie poinformowano, komitet do spraw bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków zbadał przypadki śmierci osób w zaawansowanym wieku i o słabym zdrowiu, lecz nie znalazł danych sugerujących związek zgonów ze szczepieniem preparatem Comirnaty.

Pierwsze takie doniesienia pojawiły się w Norwegii i dotyczyły osób powyżej 80. roku życia.

"W wielu przypadkach dotyczących osób powyżej 65. roku życia, progresja (wielu) występujących wcześniej chorób wydawała się być prawdopodobnym wyjaśnieniem zgonu" - napisała agencja. Jak dodano, niektóre ze zmarłych osób jeszcze przed szczepieniem były objęte opieką hospicyjną.

Dokonany przez Europejską Agencji Leków przegląd nowych danych dotyczących bezpieczeństwa szczepionki nie ujawnił nowych efektów ubocznych poza tymi już znanymi. Najpoważniejszym jest anafilaksja, czyli gwałtowna reakcja alergiczna, która - jak wynika z danych z USA - zdarzała się w 11 przypadkach na milion.

DOSTĘP PREMIUM