Jest decyzja Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionki AstraZeneca

Europejska Agencja Leków zarekomendowała szczepionkę AstraZeneca do stosowania przeciw COVID-19 u ludzi powyżej 18. roku życia.
Zobacz wideo

EMA zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat.

- Trzecią pozytywną opinią rozszerzyliśmy arsenał szczepionek dostępnych dla państw członkowskich UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w celu zwalczania pandemii i ochrony obywateli - powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawcza EMA.

Do tej pory w krajach Unii Europejskiej używane są preparaty firm Pfizer i Moderna. Kraje Wspólnoty czekały na dopuszczenie na rynek szczepionki firmy AstraZeneca z nadzieją, że to pomoże znacząco przyspieszyć proces szczepień. Głównie dlatego, że to produkt tańszy i łatwiejszy w przechowywaniu niż szczepionki Pfizera i Moderny. Ale gwałtownego przyspieszenia nie będzie, przynajmniej na razie. 

Konflikt KE z AstraZenecą ws. dostaw szczepionek

KE toczy spór z brytyjsko-szwedzką firmą, po tym jak tydzień temu ogłosiła ona ograniczenia w dostawach swojego preparatu. Komisja uważa, że jest to złamanie zobowiązań zawartych w kontrakcie, AstraZeneca uznaje, że nie.

Komisja Europejska przekonywała w piątek, że nie ma żadnych wątpliwości, iż kontrakt z AstraZeneca ws. zakupu szczepionek przeciw Covid-19 zobowiązuje tę firmę farmaceutyczną do dostarczenia dawek preparatu w liczbie zapisanej w umowie. Kontrakt został opublikowany na stronie internetowej KE.

"AstraZeneca zobowiązała się dołożyć wszelkich starań, aby (...) zbudować zdolności dla wyprodukowania 300 milionów dawek szczepionki, bez zysku i straty dla AstraZeneca, (...) do dystrybucji w UE (..) z możliwością zamówienia przez Komisję, działającą w imieniu uczestniczących państw członkowskich, dodatkowych 100 milionów dawek - czytamy w opublikowanym kontrakcie.

W opublikowanej umowie zamazano jednak te fragmenty, w których znajdują się informacje o cenach i harmonogramie dostaw.

Szczepionka AstraZeneca przeciw Covid-19 tylko dla osób poniżej 65 roku życia?

Komisja ds. szczepionek Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła w czwartek, by preparat firmy AstraZeneca przeciw Covid-19 był obecnie podawany w Niemczech tylko osobom do 65. roku życia.  - Obecnie dostępne dane są niewystarczające, by ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65. roku życia - ocenili eksperci komisji (STIKO) w komunikacie ministerstwa zdrowia.

Oznacza to, że w Niemczech stosowanie tego preparatu będzie zalecane tylko dla osób w wieku od 18 do 64 lat.

Kłopoty są wynikiem niewielkiej liczby starszych pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych szczepionki. Choć wcześniejsze badania wykazały, że preparat jest bezpieczny dla seniorów, dokładne oszacowanie jego skuteczności jest niemożliwe. Jak wynika z dokumentu STIKO, w badaniach w Wielkiej Brytanii i Brazylii wzięło udział jedynie 660 osób powyżej 65. r.ż. (spośród łącznie ponad 11,6 tys. uczestników), wśród których zdarzyły się jedynie dwie infekcje - jedna w grupie zaszczepionej i druga w grupie, która otrzymała placebo.

Zalecenie STIKO może prowadzić do konieczności zmiany rozporządzenia w sprawie szczepień w Niemczech. Obecnie szczepione są tylko osoby z grup ryzyka - mieszkańcy i pracownicy domów opieki, osoby w wieku 80 lat i starsze oraz personel szpitalny z oddziałów szczególnie wysokiego ryzyka.

Polska czeka na szczepionki AstraZeneca

Polska ma zakontraktowanych 16 mln szczepionek firmy AstraZeneca. W I kwartale powinna otrzymać od producenta około 1,5 mln dawek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób - poinformował w piątek na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Z Narodowego Programu Szczepień, przyjętego przez polski rząd, wynika, że Polska zakontraktowała 16 mln dawek tego producenta. Jest to szczepionka dwudawkowa.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM