Od dziś zmiany w obostrzeniach. Ekspert: To nie jest dobry moment na luzowanie

Obostrzenia związane z koronawirusem zostały poluzowane od 1 lutego. Cieszy się z tego branża handlowa, natomiast niektórzy epidemiolodzy są zaniepokojeni.
Zobacz wideo

Od poniedziałku 1 lutego zmiany w ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa. Otwarte zostały sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Zniesiono godziny dla seniorów. Pozostałe ograniczenia zostały wydłużone co najmniej do 14. lutego.

W TOK FM biolog medyczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Piotr Rzymski mówił, że to nie jest dobry moment na luzowanie obostrzeń. W opinii eksperta nie wiemy, ilu dokładnie jest w Polsce zakażonych, bo liczba wykonywanych testów ostatnio spadła. 

- Proszę zwrócić uwagę na to, że w połowie stycznia był okres, gdy notowaliśmy 7-9 tys. nowo wykrytych zakażeń na dobę. Wykonywaliśmy wtedy ok. 70 tys. testów na dobę. Obecnie liczba wykrywanych zakażeń to ok. 5 tys. na dobę, natomiast testów wykonujemy mniej, ok. 45 tys. na dobę - mówił prof. Rzymski.

Cały czas nie wiemy również, jak na sytuację w Polsce wpłynie brytyjski wariant koronawirusa. - Ten wariant, zgodnie z badaniami epidemiologicznymi, jest ok. 30-35 proc. bardziej zakaźny, więc rozprzestrzenia się łatwiej. Dobrze, jakbyśmy jednak starali się go wyprzedzać, a nie reagować, kiedy on już będzie przekładał się na wzrost liczby przypadków - ostrzegał ekspert. 

Krzysztof Poznański z Polskiej Rady Centrów Handlowych uważa za to, że powrót do pracy wszystkich sklepów to dobra wiadomość. - Nasi najemcy, właściciele galerii handlowych, są bardzo osłabieni w tej chwili. Czekaliśmy na możliwość odrobienia strat - powiedział w rozmowie z TOK FM.

Branża handlowa cieszy się również ze zniesienia godzin dla seniorów. - Przez dwie godziny sklepy były praktycznie puste, a osoby starsze robiły zakupy w ciągu całego dnia - stwierdziła Renata Juszkiewicz z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Na możliwość powrotu do pracy wciąż muszą czekać restauracje, hotele i siłownie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM