Koronawirus w Polsce. 2,5 tys. nowych przypadków i 42 zgony w związku z COVID-19 [1 lutego]

2 503 nowo wykrytych zakażeń oraz 42 zgony w związku z koronawirusem - to dane z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz wideo

Nowe dane 1 lutego:

Resort zdrowia informuje, że ostatniej doby odnotowano 2503 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 42 osoby - informuje resort zdrowia. Choć liczby nie są duże to warto pamiętać, że poniedziałkowe, po weekendowe, dane już od dłuższego czasu są mniejsze niż te w kolejnych dniach. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

Według danych resortu zdrowia w niedzielę wykryto 4706 nowych zakażeń, a w związku z COVID-19 zmarło 98 osób.

W sobotę (30 stycznia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykryto 5 864 nowych zakażeń koronawirusem i odnotowano śmierć 303 osób. W piątek (29 stycznia) informowano o 6 144 nowych przypadków koronawirusa. Zmarło 336 osób. W czwartek (28 stycznia) potwierdzono  7 156 nowych przypadków zakażenia i 389 zgonów. 

Koronawirus w Polsce. Luzowanie obostrzeń od 1 lutego

W poniedziałek otwarte zostały sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki. Zniesiono godziny dla seniorów. Pozostałe ograniczenia zostały wydłużone co najmniej do 14 lutego.

- Ponieważ otwieramy cały handel, otwieramy go z taką intencją, że jest tam zachowany reżim sanitarny, mamy wymóg zachowania dystansu, wymóg noszenia maseczek, to również tutaj przychylimy się do tego apelu i godziny dla seniora zostają zniesione - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus w Polsce. Czy czeka nas wzrost zakażeń?

W TOK FM prof. Piotr Rzymski mówił, że to nie jest dobry moment na luzowanie obostrzeń. W opinii eksperta nie wiemy, ilu dokładnie jest w Polsce zakażonych, bo liczba wykonywanych testów ostatnio spadła.  - Proszę zwrócić uwagę na to, że w połowie stycznia był okres, gdy notowaliśmy 7-9 tys. nowo wykrytych zakażeń na dobę. Wykonywaliśmy wtedy ok. 70 tys. testów na dobę. Obecnie liczba wykrywanych zakażeń to ok. 5 tys. na dobę, natomiast testów wykonujemy mniej, ok. 45 tys. na dobę - mówił prof. Rzymski.

Zdaniem prof. Włodzimierza Guta samo otwarcie sklepów w galeriach handlowych nie musi mieć znaczenia dla wzrostu zakażeń. Wszystko jednak zależy od tego, jak będą zachowywać się klienci - Podejrzewam, że reguły przez otwierających będą przestrzegane, ale czy będą przestrzegane przez tych, którzy przyjdą do galerii? Jeżeli nie, to będziemy mieli kolejny wzrost zakażeń - ocenił.

Koronawirus w Polsce. Problemy ze szczepionkami

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk w rozmowie z Polsat News podkreślił, że mimo opóźnień i zmniejszenia dostaw zarówno przez koncern Pfizer, jak i Moderna, dzięki przyjętej strategii w Narodowym Programie Szczepień "nie zmieniamy naszych założeń, do końca pierwszego kwartału chcemy zaszczepić około trzech milionów osób". Przyznał, że należało jednak zmodyfikować harmonogram szczepień.

Dodał, że jeżeli chodzi o zapowiadane opóźnienia i zmniejszenia dostaw przez firmę AstraZeneca, to rząd zakładał, że "deklaracje wcześniej składane mogą okazać się zbyt optymistyczne". - Jesteśmy na to przygotowani. Nie wpłynie to na ten nasz zakładany harmonogram szczepień - mówił.

Dworczyk zapewnił również, że "mamy zagwarantowaną drugą dawkę dla każdego, kto otrzymał pierwszą dawkę szczepionki". Natomiast - jak zaznaczył - gdyby pojawiły się kolejne problemy u dostawców wtedy "rzeczywiście mogłoby to odbić się na grafiku szczepień seniorów".

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. 25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne - po grupie "0", w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej.

W niedzielę przed południem podano, że w Polsce wykonano dotąd 1 mln 156 tys. 931 szczepień przeciw COVID-19.

TOK FM PREMIUM