Więcej szczepionek przeciwko COVID-19 trafi do unijnych krajów. "Działania przebiegają zgodnie z planem"

Niemiecka firma BioNTech zapowiedziała znaczne zwiększenie dostaw szczepionki przeciw COVID-19 do krajów Unii Europejskiej w drugim kwartale. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapewniła, że w tym czasie BioNTech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek, a AstraZeneca dodatkowe 9 milionów.
Zobacz wideo

Sierk Poetting z firmy BioNTech powiedział, że koncern nadal pracuje nad zwiększeniem dostaw od 15 lutego tak, aby "zapewnić uzgodnioną w umowie dostawę pełnej ilości szczepionek w pierwszym kwartale". - Moglibyśmy również dostarczyć do Unii Europejskiej nawet 75 milionów szczepionek więcej w drugim kwartale - dodał.

Na same Niemcy, zgodnie z unijnym mechanizmem wspólnego zakupu szczepionek, przypada 18,6 proc. zamówionych przez UE preparatów. Jak pisze "Der Spiegel", RFN może zatem spodziewać się 13,95 mln dodatkowych dawek. 

- Aby sprostać zwiększonemu światowemu popytowi, planujemy wyprodukować dwa miliardy dawek naszej szczepionki przeciwko COVID-19 w 2021 roku - podkreślił Poetting. - W tym celu zwiększamy wcześniej planowaną produkcję 1,3 mld dawek szczepionki o ponad 50 proc. Działania zmierzające do zwiększenia naszych mocy produkcyjnych przebiegają zgodnie z planem" - dodał.

Szefowa KE uspokaja. "Współpracujemy z firmami farmaceutycznymi"

"Współpracujemy z firmami farmaceutycznymi, aby zapewnić dostawy szczepionek Europejczykom. Firmy BioNTech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek w drugim kwartale roku, czyli łącznie do 600 milionów w 2021 roku" - napisała z kolei na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

W niedzielę von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowo 9 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 w pierwszym kwartale, a w sumie w tym okresie ten koncern dostarczy 40 mln dawek

To jednak tylko połowa dostaw, do jakich pierwotnie, w pierwszym kwartale tego roku, zobowiązała się AstraZeneca. Pod koniec stycznia brytyjsko-szwedzka firma zapowiedziała, że zamiast zakontraktowanych na pierwszy kwartał 80 mln dawek będzie w stanie dostarczyć tylko 31 mln. Tłumaczyła to niższą od spodziewanej wydajnością jednej z fabryk.

W piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowym zatwierdzeniu preparatu dla osób w wieku od 18 lat. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej. KE zawarła z AstraZeneca umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.

TOK FM PREMIUM