Koronawirus w Polsce. Kolejny wzrost liczby zakażeń. Zmarło ponad 400 osób [3 lutego]

Koronawirus w Polsce. W środę 3 lutego Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby wykryto 6 802 zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 421 osób.
Zobacz wideo

Mamy 6 802 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 137 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 284 osoby.

Najwięcej nowych zakażeń (1129) wykryto na Mazowszu. Resort podaje, że w dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: śląskiego (702), pomorskiego (647), wielkopolskiego (586), warmińsko-mazurskiego (460), kujawsko-pomorskiego (432), łódzkiego (393), dolnośląskiego (392), zachodniopomorskiego (378), małopolskiego (355), lubelskiego (324), podlaskiego (237), podkarpackiego (230), lubuskiego (196), opolskiego (124), świętokrzyskiego (95). 122 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Łącznie od początku epidemii wykryto 1 527 016 zakażenia. Zmarło 37 897 chorych. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

We wtorek 2 lutego resort zdrowia poinformował o 4326 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 253 osoby. Najwięcej nowych zakażeń było w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

W poniedziałek 1 lutego MZ podało, że nowych zakażeń jest 2 503, a 42 pacjentów zmarło. W niedzielę zaś wykryto 4706 nowych zakażeń, a w związku z COVID-19 zmarło 98 osób.

Koronawirus w Polsce. Kiedy koniec nauki zdalnej?

Najmłodsi uczniowie podstawówek do szkół wrócili 18 stycznia. - Gdyby przekładało się to na duże ogniska - widzielibyśmy efekt w statystykach. Tak się nie stało. Na polu edukacji jest więc możliwość kolejnych poluźnień. Trzeba to jednak robić stopniowo - stwierdził wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że ewentualne luzowanie restrykcji może się odbyć po 14 lutego. Do tego czasu zamknięte mają być stacje narciarskie, hotele i pensjonaty, siłownie i inne obiekty sportowe, a lokale gastronomiczne mogą serwować wyłącznie posiłki na wynos.

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek zapowiedział, że być może jeszcze w tym tygodniu zapadną decyzje w sprawie luzowania obostrzeń. 

Koronawirus w Polsce. Problem z tempem szczepień

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się pod koniec grudnia, idą jednak wolniej niż początkowo przewidywano. Powodem jest ograniczanie dostaw szczepionki przez wszystkie firmy, z którymi Unia Europejska podpisała umowy na dostawy. Lewica przekonuje, że w Polsce można produkować szczepionkę przeciw COVID-19 i uruchomiła internetową petycję do premiera Mateusza Morawieckiego, by podjął kroki w celu uzyskania licencji przymusowej na produkcję szczepionki firmy Moderna. 

Do Polski trafi też - obok Pfizera i Moderny - trzecia szczepionka, produkowana przez firmę AstraZeneca.  Zgoda na jej używanie była z niecierpliwością wyczekiwana, bowiem produkt ten jest łatwiejszy do przechowywania od szczepionek Pfizera (nie wymaga aż tak niskiej temperatury). Pojawiły się jednak inne problemy. Brakuje informacji o skuteczności wakcyny wśród seniorów. 

Na podstawie rekomendacji Rady Medycznej podjęta została decyzja, że szczepionka firmy AstraZeneca będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w konsekwencji Rada zarekomendowała rozpoczęcie szczepienia nauczycieli. Szef KPRM poinformował na wtorkowej konferencji prasowej, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie, których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia. - W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania - powiedział Dworczyk.

Przekazał, że w przyszłym tygodniu spodziewana jest pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca. - Również w przyszłym tygodniu chcielibyśmy, aby rozpoczęły się szczepienia nauczycieli - podkreślił Dworczyk. Dodał, że szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną przekazane w czwartek, jak zostaną dopracowane system rejestracji i procedura szczepień nauczycieli.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM