Szczepienia nauczycieli. Rząd podał szczegóły

Od najbliższego poniedziałku nauczyciele będa mogli zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi. Pierwsza dostawa preparatu od firmy AstraZeneca ma trafić do Polski w piątek.
Zobacz wideo

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk przekazał, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach. - W najbliższą sobotę 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki firmy AstraZeneca, ok. 120 tys. dawek - podał Dworczyk. Przekazał też, że do końca lutego - zgodnie z dokumentami przesłanymi przez firmę - do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk szczepionki firmy AstraZeneca.

Rada Medyczna przy premierze rekomenduje szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy Ic, m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Nauczycieli - powyżej 60 lat - Rada zaleciła szczepić zarejestrowanymi preparatami Pfizer/BioNTech i Moderny.

Szczepienia nauczycieli. Harmonogram

Dworczyk poinformował, że w poniedziałek rozpoczną się zapisy tych nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli zaszczepić się teraz przeciw COVID-19. Poinformował też, że nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane pomiędzy dyrekcjami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

- Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów, wszystkich tych grup, które są w etapie 1c wymienione - powiedział Dworczyk.

Szczepienia nauczycieli. Jak się zapisać?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na konferencji prasowej, że od przyszłego tygodnia, od poniedziałku, każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły.

A dyrektorzy - jak kontynuował - korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli "jednym kliknięciem" zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia. - A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia - mówił Czarnek.

Podkreślał, że procedura jest bardzo prosta i wystarczy, że nauczyciele zgłoszą się do swoich dyrektorów. Czarnek mówił, że w pierwszej kolejności możliwość szczepienia będzie oferowana nauczycielom wychowania przedszkolnego, osobom zatrudnionym jako pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, oraz pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych.

- To są wszyscy nauczyciele, którzy dzisiaj pracują w systemie stacjonarnym - podkreślił Czarnek. Zachęcał nauczycieli, żeby już w kutym skorzystali z możliwości zaszczepienia się przeciw Covid-19.

Wątpliwości nauczycieli 

Decyzję rządu o szczepieniu nauczycieli preparatami firmy AstraZeneca kwestionował w ostatnich dnia Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. W środę w mediach społecznościowych napisał: "Żądamy skutecznej szczepionki a nie eksperymentowania na nauczycielach i pracownikach oświaty!! Którą szczepionką szczepił się rząd?".

Wpis szefa ZNP wzbudził kontrowersje. Część osób komentowała, że Broniarz deprecjonuje szczepionkę brytyjskiego koncernu i zniechęca do szczepień. - O co panu w tym wpisie chodziło? - zapytał szefa związku Jakub Janiszewski, prowadzący audycję "Połączenie" w TOK FM. 

- To była chyba najkrótsza nie tyle recenzja, ale streszczenie tego, co w mediach społecznościowych pojawiło się w nocy i porankiem. Po komunikacie pana ministra Michała Dworczyka [o tym, że nauczyciel będą szczepieni preparatem AstraZeneca - red.], który jest przyczyną tych emocji, w sieci zawrzało - próbował tłumaczyć się Broniarz. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM