Szczepionki firmy AstraZeneca w Polsce. Pierwsza partia trafiła do magazynów ARM

Do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych trafiła cała partia 120 tys. szczepionek na COVID-19 firmy AstraZeneca - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Kolejne transporty zaplanowane są na 10, 17 i 28 lutego.
Zobacz wideo

Do końca lutego, zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa KPRM Michała Dworczyka, do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk szczepionek firmy AstraZeneca. Zgodnie z decyzjami rządu, mają nimi być szczepione osoby w wieku 18-60 lat.  Jak zapowiedział Dworczyk, na początku będą nimi szczepieni wyłącznie nauczyciele.

Szczepionka firmy AstraZeneca to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony do użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa. Stworzył ją brytyjsko-szwedzki koncern i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

TOK FM PREMIUM