Dworczyk: Kolejna partia szczepionki Moderny przyjedzie mniejsza i z opóźnieniem

Nie ma dobrych informacji w sprawie dostaw szczepionek. - Kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona - przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys. - poinformował szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień - Michał Dworczyk.
Zobacz wideo

O sytuację dotyczącą dostaw specyfiku firmy Moderna, Michał Dworczyk pytany był w TVP1. - Ostatnia dostawa Moderny, która miała dojechać do Polski 8 lutego, dojdzie 11 lutego. Będzie niestety mniejsza o 20 tys., tzn. będzie liczyła nie ok. 100 tys., a ok. 80 tys. dawek szczepionki - poinformował pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Michał Dworczyk przypomniał też, że poprzednia partia szczepionki firmy Moderna była opóźniona o tydzień.

- Niestety cały czas dostawy, terminy dostaw, wielkości dostaw, które realizują producenci, pozostawiają wiele do życzenia i rzeczywiście odbija się to na Narodowym Programie Szczepień, dlatego przykro nam oczywiście, że czy seniorzy, którzy muszą przekładać swoje szczepienia, czy punkty szczepień, które mają przez to zakłóconą swoją stabilną pracę, ponoszą tego konsekwencje, ale to nie są decyzje i to są konsekwencje działań producentów szczepionek - podkreśli.

Winna... Komisja Europejska

Szef KPRM pytany był też o to, czemu dochodzi do takich opóźnień i zakłóceń w dostawach. - Nie jest to pierwsza sytuacja dlatego, że zarówno zmniejszenie dostaw, jak i opóźnienia miały miejsca zarówno w przypadku Moderny, jak i firmy Pfizer. Tak samo AstraZeneca zapowiedziała zmniejszenie o blisko 70 proc. dostaw w I kwartale, Moderna o 25 proc. - powiedział.

Dworczyk dodał, że "wpływ na to ma na pewno sposób, w jaki zawarta została umowa przez Komisję Europejską z producentami". - Wszystko wskazuje na to, że Komisja Europejska nie ma narzędzi, które skutecznie mogłyby wyegzekwować od producentów dostawy, które by przychodziły do krajów członkowskich zgodnie z terminarzem, zgodnie z harmonogramem i zgodnie z tym, jak były zapowiedziane wielkości - stwierdził polityk PiS.

W poniedziałek informowaliśmy, że blisko 1000 punktów szczepień w całej Polsce nie dostanie zamówionych szczepionek.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM