WHO rekomenduje, aby szczepionkę AstraZeneca podawać wszystkim dorosłym. Również powyżej 65 roku życia

WHO rekomenduje podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca wszystkim dorosłym. Bez żadnych górnych limitów wiekowych, czyli również osobom powyżej 65 roku życia - podaje brytyjski dziennik "The Independent".

Wytyczne Strategicznej Grupy Doradczej WHO ds. Szczepień (SAGE) zostały opublikowane po tym, gdy niektóre kraje zdecydowały, że szczepionkę koncernu AstraZeneca będą podawać wyłącznie młodszym pacjentom. Jak jednak podaje "The Independent", eksperci WHO zalecają szczepienie tym preparatem wszystkich dorosłych, czyli również tych powyżej 65 roku życia. 

Jak czytamy dalej, spośród europejskich krajów Francja, Niemcy, Austria, Szwecja, Norwegia, Dania, Holandia i Polska zdecydowały, że szczepionkę AstraZeneca będą podawać wyłącznie osobom poniżej 65 roku życia. Natomiast w władze Hiszpanii, Belgii i Włoszech rekomendują podawanie szczepionki tylko osobom poniżej 55 roku życia.  

Milion szczepionek Astra Zeneca w Polsce

Tymczasem do końca lutego, zgodnie z informacjami przekazanymi przez szefa KPRM Michała Dworczyka, do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk szczepionek firmy AstraZeneca. Zgodnie z decyzjami rządu, mają nimi być szczepione osoby w wieku od 18 do 60 lat. Jak zapowiedział Dworczyk, na początku będą nimi szczepieni wyłącznie nauczyciele.

Szczepionka firmy AstraZeneca to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony do użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, którą tworzył brytyjsko-szwedzki koncern i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji o preparacie wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki (...) u osób w wieku 55 lat i starszych". 

Prof. Małgorzata Polz-Dacewicz, kierowniczka Zakładu Wirusologii z Laboratorium SARS Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - powołując się na najnowsze publikacje w czasopiśmie naukowym "Lancet" - mówiła w TOK FM, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. – Po podaniu drugiej dawki, po trzech miesiącach, skuteczność wraca do ponad 80 procent. Myślę, że ta szczepionka jest dobra i nie należy się jej obawiać – oceniła ekspertka.

Z kolei na początku lutego Uniwersytet Oksfordzki poinformował, że opracowana przez jego naukowców i koncern AstraZeneca szczepionka przeciw jest w 76 proc. skuteczna przez trzy miesiące po podaniu pierwszej dawki. Po drugim zastrzyku odporność na koronawirusa rośnie. AstraZeneca broniła również skuteczności swojego preparatu u osób powyżej 65. roku życia. - Najnowsze analizy (...) potwierdzają skuteczność szczepionki w grupie osób powyżej 65. roku życia - powiedział rzecznik grupy.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM