Prof. Fal: Powinny zostać częściowo odblokowane restauracje. Potrzebujemy namiastki poczucia powrotu do normalności
Nowych zakażeń COVID-19 przybywa. We wtorek odnotowano blisko 5,2 tys. przypadków - o ponad 1000 więcej niż tydzień temu. Minister Adam Niedzielski mówi o wyraźnym trendzie wzrostowym i ostrzega przed powrotem obostrzeń.
Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego - w Poranku TOK FM - dość sceptycznie wypowiadał się na temat restrykcyjnego ograniczania branż i zamykania ludzi w domach. Przyznawał, że rzeczywiście ostrożność w ocenie sytuacji i luzowaniu obostrzeń jest niezbędna, ale podkreślał też, że ludzie pragną choć namiastki normalności.
- Od 15 marca ubiegłego mam w klinice pacjentów tylko COVID+. Ich problemem jest to, że nawet jak staną się ozdrowieńcami, to jeszcze nie mogą wyjść, z nikim się skontaktować. (...) Zaczynam odnosić wrażenie jako lekarz, że problem izolacji i niemożności prowadzenia normalnej aktywności życiowej jest dla wielu osób większym problemem niż ten związany z infekcja wirusową - mówił gość Macieja Głogowskiego.
Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł
Co więcej, prof. Fal pozytywnie wypowiadał się na temat częściowego otwarcia branży gastronomicznej. - Moim zdaniem powinny zostać częściowo odblokowane restauracje - powiedział. I dodał, że jeśli restaurator będzie w stanie tak zaplanować swoją salę, by zachować odpowiednią odległość między klientami i przestrzegać rygorów sanitarnych, to będzie to bezpieczne dla zdrowia klientów i obsługi. - I pogłębi nasze poczucie powrotu do normalności, przynajmniej dla pewnej grupy osób - powtórzył.
"Potrzebna jest nasza odpowiedzialność"
Z drugiej strony prowadzący audycję Maciej Głogowski pytał o obrazki z Zakopanego, jakie mogliśmy oglądać w miniony weekend. Przypomnijmy, tłum turystów bawił się na Krupówkach, często bez maseczek i pod wpływem alkoholu. Policja interweniowała setki razy. - Potrzebna jest nasza pełna odpowiedzialność. To, o czym pan mówi zdecydowanie nie było obrazem odpowiedzialności i nie było to zdaniem egzaminu obywatelskiego - zaznaczył prof. Fal.
I przyznał, że równie niepokojącym obrazkiem było dla niego to, co działo się w ostatnich dniach przed niektórymi galeriami handlowymi. - W mediach można było zobaczyć kolejki stojące do wejścia. Więc co z tego, że w sklepie przestrzegana jest liczba osób na metr kwadratowy, jeżeli w kolejce do tego sklepu nic nie jest przestrzegane. Tu też bardzo był apelował o racjonalizm - stwierdził.
- O racjonalizm, a nie o zamknięcie? - dopytywał red. Głogowski.
- Nie. Zamknięcie jest najprostsze. Ale my musimy nauczyć się racjonalnego podejścia do zdrowia naszego, naszych kolegów, sąsiadów, przyjaciół i innych - stwierdził stanowczo ekspert.
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką
- Watykan aktualizuje ważne procedury. Chodzi o pedofilię w Kościele katolickim