Koronawirus w Polsce. Liczba przypadków wciąż rośnie. Ponad 9 tys. nowych zakażeń [18 lutego]

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia ostatniej doby wykryto 9 073 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 273 osoby.
Zobacz wideo

Mamy 9 073 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarły 44 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 229 osób.

Najwięcej nowych zakażeń (1633) wykryto na Mazowszu. W dalszej kolejności są województwa: pomorskie (807), warmińsko-mazurskie (774), kujawsko-pomorskie (762), śląskie (725), wielkopolskie (709), dolnośląskie (544), podkarpackie (487), zachodniopomorskie (428), małopolskie (427), lubuskie (384), lubelskie (326), łódzkie (311), podlaskie (265), świętokrzyskie (201), opolskie (160). Resort podaje, że 130 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku epidemii potwierdzono 1 614 446 zakażeń. Zmarło 41 582 chorych na COVID-19. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń 

W środę 17 lutego Ministerstwo Zdrowia informowało o wykryciu 8694 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 279 osób. We wtorek 16 lutego wykryto 5178 nowych przypadków. Zmarło 196 osób.  W poniedziałek resort zdrowia informował o 2 543 nowych przypadkach COVID-19. Zmarło 25 osób, jednak weekend liczby te były znacznie wyższe. W niedzielę, 14 lutego, zakażeń potwierdzono 5 334, a zgonów w związku z COVID-19 - 108. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6586 nowych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 284 osób chorych na COVID-19.

Koronawirus w Polsce. Rząd rozważa zamknięcie niektórych branż

Minister zdrowia Adam Niedzielski sam opublikował wtorkowe dane dotyczące koronawirusa, dużo wcześniej niż zrobił to sam resort. Szef MZ umieścił na Twitterze wykres ilustrujący liczbę i dynamikę zakażeń koronawirusem. - Odwrócenie tendencji staje się faktem. Dzisiejszy wynik - 5178 nowych zakażeń - jest o ponad 1 tys. większy niż tydzień temu - podkreślił.

Niedzielski zwrócił uwagę, że trend dla tygodniowej stopy wzrostu zakażeń jest dodatni po raz pierwszy od połowy listopada, nie licząc, jak to ujął, "anomalii postświątecznej". Według medialnych doniesień, najpierw mogą zostać zamknięte stoki narciarskie. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że rząd nie ma zamiaru zamykać hoteli. Przynajmniej w najbliższym czasie. 

Według gazety widoczny od kilku dni wzrost zachorowań to efekt otwarcia szkół dla klas nauczania początkowego, galerii handlowych, ale także pogody sprzyjającej wirusowi. Dopiero pod koniec tygodnia da się wstępnie szacować, jak dołożą się do tego poluzowania, które weszły w życie w zeszły piątek. 

Koronawirus. Ekspert mówi, żeby nie zamykać restauracji

Prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego dość sceptycznie wypowiadał się w TOK FM na temat restrykcyjnego ograniczania branż i zamykania ludzi w domach. Przyznawał, że rzeczywiście ostrożność w ocenie sytuacji i luzowaniu obostrzeń jest niezbędna, ale podkreślał też, że ludzie pragną choć namiastki normalności. 

- Od 15 marca ubiegłego mam w klinice pacjentów tylko COVID+. Ich problemem jest to, że nawet jak staną się ozdrowieńcami, to jeszcze nie mogą wyjść, z nikim się skontaktować. (...) Zaczynam odnosić wrażenie jako lekarz, że problem izolacji i niemożności prowadzenia normalnej aktywności życiowej jest dla wielu osób większym problemem niż ten związany z infekcja wirusową - mówił ekspert. 

Co więcej, prof. Fal pozytywnie wypowiadał się na temat częściowego otwarcia branży gastronomicznej. - Moim zdaniem powinny zostać częściowo odblokowane restauracje - powiedział. I dodał, że jeśli restaurator będzie w stanie tak zaplanować swoją salę, by zachować odpowiednią odległość między klientami i przestrzegać rygorów sanitarnych, to będzie to bezpieczne dla zdrowia klientów i obsługi. - I pogłębi nasze poczucie powrotu do normalności, przynajmniej dla pewnej grupy osób - powtórzył.

Koronawirus w Polsce. Ponad 2 miliony zaszczepionych

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek, że Polacy otrzymali już ponad 2 mln dawek szczepionki. "Ta liczba motywuje i daje nadzieję. Działamy dalej!" - napisał na Facebooku. Według danych rządu dotychczas zaszczepiono w Polsce 2,1 mln osób, w tym niemal 646 tys. otrzymało obie dawki. Dzienna liczba szczepień przeciw COVID-19 wynosi ok. 13,6 tys.

Według ostatniego sondażu Kantar, prawie połowa Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19. Dokładnie 48 proc. Polaków zamierza się zaszczepić, nie zamierza tego robić 26 proc. Najbardziej zainteresowane szczepieniem są osoby w wieku 60 lat i więcej, najmniej osoby w wieku 15-29 lat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM