Prof. Horban: Minister zdrowia wprowadzi obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych

- Minister zdrowia ma dziś wydać rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych - poinformował w piątek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban, po czym sam minister nieco tę informację zdementował.
Zobacz wideo

Prof. Horban zapytany w TVN 24, czy minister zdrowia wyda rozporządzenie, na mocy którego zostanie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: "Mam nadzieję, że tak będzie. Tak."

- Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować - zaznaczył. Dodał, że minister informację w sprawie maseczek chirurgicznych poda w piątek.

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem - wyjaśnił.

Prof. Horban wyraził zaniepokojenie, że pod koniec przyszłego tygodnia dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 10-15 tys. Wówczas, jego zdaniem, należałoby rozważyć powrót do poprzednich obostrzeń.

Minister dementuje

Niedługo po wywiadzie prof. Horbana głos w sprawie obowiązkowych maseczek chirurgicznych zabrał sam minister zdrowia. W wywiadzie z WP Adam Niedzielski zdementował to, że rozporządzenie miałoby się pojawić jeszcze w piątek. 

- Dzisiaj takiego rozporządzenia nie będzie, ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone - powiedział Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia zaznaczył też, że "trzeba również dać wyraźny sygnał ws. przyłbic, które również są zbyt często noszone". Polityk doprecyzował, że nowe przepisy w tym zakresie mogą pojawić się w przyszłym tygodniu.

Brytyjski wariant wirusa

O tym, by zmienić nieco zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa eksperci mówią od kilku tygodni. Ma to związek z brytyjską odmianą koronawirusa, która rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż ta, z którą mieliśmy do czynienia do tej pory. Zdaniem lekarzy, bawełniane - pojedyncze maseczki, zwykłe chustki czy przyłbice nie chronią przed tym wirusem tak, jak powinny. 

W czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że "w granicach 10 proc. przypadków zakażeń koronawiruse w Polsce powoduje jego mutacja brytyjska". 

DOSTĘP PREMIUM