COVID-19. Mutacja z RPA jest już w Polsce. Niedzielski potwierdził pierwszy przypadek

Pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa potwierdzono w okolicach Suwałk - ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

Szczep, który został wykryty w grudniu ubiegłego roku, wydaje się bardziej zaraźliwy - podobnie jak wariant brytyjski. Eksperci zwracają również uwagę, że ten wariant SARC-CoV2 może częściej atakować ludzi młodych i powodować ciężki przebieg choroby również u tych, którzy nie cierpią na inne schorzenia. 

O tym, że w Polsce wykryto pierwszy taki przypadek, poinformował w czasie konferencji prasowej minister zdrowia. Adam Niedzielski podkreślał, że jest to świeża informacja. Wskazywał również na wzrost liczby wykrywanych przypadków zakażenia mutacją brytyjską - jest to już nawet 10 proc. wszystkich przypadków. - Te mutacje będą wpływać na przyspieszenie procesów pandemicznych - mówił Niedzielski.

Trzecia fala pandemii w Polsce

Szef resortu zdrowia stwierdził również, że właściwie można przyznać, że "trzecia fala pandemii już tu jest". - W poprzednich tygodniach mieliśmy do czynienia z tendencją zmniejszania obłożenia łóżek szpitalnych. Teraz mamy odwrócenie tej tendencji. W ostatnim tygodniu obłożenie wzrosło o 226 łóżek - dodał minister.

Niedzielski przypomniał, że w piątek resort informował o ponad 8 tys. nowych potwierdzonych zakażeń, z kolei w czwartek liczba ta przekroczyła 9 tys. Jak jednak zauważył, "tu trzeba porównywać te dane nie z poprzednim dniem, tylko z analogicznym dniem w poprzednim tygodniu". - Porównując tak te wyniki widzimy, że różnica, przyrost tych nowych zakażeń osiągnął 2,4 tys. - wskazał szef MZ. Jego zdaniem w minionym tygodniu średnia dzienna wahała się na poziomie 5,3-5,5 tys. nowych zakażeń, a w tym tygodniu ta średnia przekroczyła 6,5 tysięcy dziennie, co oznacza - powiedział - "wzrost w skali z tygodnia na tydzień o 23 proc.".

- To oznacza, że mamy do czynienia z trwałą tendencją wzrostową, dlatego ta teza, że mamy już do czynienia z trzecią falą znajduje gruntowne potwierdzenie w liczbach - zaznaczył Niedzielski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM