"Mamy wiele telefonów. Wszyscy mówią, że zaczyna się trzecia fala". Radomski szpital nie ma już miejsc dla chorych na COVID-19

- Od wczoraj mamy wiele telefonów ze szpitali w Radomiu i okolicy. Wszyscy mówią, że rozpoczyna się trzecia fala pandemii - mówi wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. Tamtejszy szpital specjalistyczny wstrzymał przyjęcia chorych.
Zobacz wideo

Radomski Szpital Specjalistyczny od poniedziałku - zgodnie z decyzją wojewody - ma przyjmować wszystkich pacjentów, nie tylko tych z COVID-19. Na razie jednak placówka wstrzymała przyjęcia chorych. Część oddziałów jest dezynfekowana. Poza tym zaczyna już brakować miejsc.

- Od wczoraj mamy wiele telefonów ze szpitali w Radomiu i okolicy. Wszyscy mówią, że rozpoczyna się trzecia fala pandemii. Ale niestety, na razie nie przyjmujemy nowych pacjentów. Nie dlatego, że nie chcemy, ale po prostu nie mamy miejsca - powiedział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. W szpitalu, który od poniedziałku ma zapewnić 137 łóżek dla pacjentów covidowych, już w piątek wszystkie miejsca były zajęte.

Radom. Szpital covidowo-niecovidowy

Wojewoda zdecydował, że dla pacjentów z COVID-19 mają zostać przeznaczone łóżka na oddziale neurologicznym, udarowym, anestezjologii i intensywnej terapii, obserwacyjno-zakaźnym, chirurgii ogólnej, dziecięcym, urologicznym i chirurgii naczyniowej.

Pozostałe oddziały szpitala zobowiązane są do realizacji świadczeń zdrowotnych na rzecz pacjentów bez zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Oznacza to, że do normalnej pracy wracają m.in. szpitalny oddział ratunkowy, interna, kardiologia, dermatologia, oddział ortopedyczno-urazowy czy okulistyczny. Te oddziały - jak zaznaczył wiceprezydent - są obecnie dezynfekowane i przygotowywane na przyjęcie pacjentów bez koronawirusa.

Przygotowania trwają także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, który ma być podzielony na część dla pacjentów bez koronawirusa i dla chorych na COVID-19. W pomieszczeniach SOR-u stawiane są ścianki działowe, by te grupy chorych były od siebie oddzielone.

Radom. Zniknie 20 miejsc respiratorowych

Zawodnik poinformował także, że szpital nadal ma zastrzeżenia co do przyjętego przez wojewodę podziału szpitalnych oddziałów na covidowe i niecovidowe. Zdaniem władz Radomia trudności pojawią się zwłaszcza w przypadku oddziału ortopedyczno-urazowego, który od poniedziałku ma przyjmować zarówno pacjentów z koronawirusem, jak i bez.

Według Zawodnika, o ile lekarze ortopedzi są gotowi do pracy, to jednak w razie nagłych operacji będzie brakowało anestezjologów, którzy obecnie zabezpieczają pacjentów na oddziale intensywnej terapii, mającym charakter covidowy. - Jeśli mamy do czynienie z jakimkolwiek urazem, pacjent często trafia na blok operacyjny, wtedy bezwzględnie potrzebne jest zabezpieczenie anestezjologiczne. I niestety, w tych nagłych przypadkach nie jesteśmy w stanie tego zapewnić - stwierdził Zawodnik. Poza tym anestezjolodzy mają też inne obowiązki, m.in. uczestniczą w cesarskich cięciach na oddziale ginekologiczno-położniczym.

Według wiceprezydenta decyzja wojewody spowodowała, że zniknie 20 miejsc respiratorowych, które funkcjonowały w ramach oddziałów przekształcanych obecnie w niecovidowe, tj. kardiologia, interna, ortopedia. - Zostaje nam 8 miejsc respiratorowych na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, które dziś są w 100 proc. zajęte - stwierdził Zawodnik. Zaapelował do resortu zdrowia o zmianę decyzji wojewody. 

Radom. Zmiany w szpitalach

Tydzień temu wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że od 22 lutego Radomski Szpital Specjalistyczny, pełniący funkcję szpitala covidowego, będzie przyjmował także pacjentów z innymi schorzeniami, niezakażonych koronawirusem. W placówce uruchomiony zostanie też drugi SOR w mieście.

W Radomiu są dwa szpitale specjalistyczne. W związku z pandemią Radomski Szpital Specjalistyczny przy ul. Tochtermana został przekształcony w placówkę dla chorych na COVID-19. Druga lecznica to Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie), do którego trafiają wszyscy pacjenci z innymi schorzeniami niż COVID-19.

DOSTĘP PREMIUM