Minister Niedzielski o zamykaniu granicy: W przyszłym tygodniu możliwe decyzje

- Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem, w porównaniu z ubiegłym tygodniem jest to duża różnica, co potwierdza, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce - przekazał w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

- Dzisiejsze wyniki nadal pokazują duże przyrosty, mówię o przyrostach względem poprzedniego tygodnia. Dzisiaj mamy dokładnie 8,5 tys. nowych zakażeń, to jest o 200 mniej niż wczoraj, ale tak jak mówiłem, trzeba to odnosić do poprzedniego tygodnia. Tutaj utrzymuje się ta wysoka różnica, bo to jest różnica rzędu 2 tys. przypadków. Już nie mówimy o jakichś kilkudziesięciu, kilkuset przypadkach więcej, ale o skali powyżej tysiąca - poinformował szef MZ na antenie Radia Zet.

Niedzielski podkreślił, że potwierdza to fakt, że trzecia fala pandemii jest już obecna w Polsce.

Polska zamknie południowe granice?

Niedzielski na antenie Radia Zet był pytany, czy rząd rozważa zamknięcie granic na południu kraju. - Tak, zdecydowanie tak. Myślę, że w przyszłym tygodniu zakomunikujemy w tym zakresie informację - odparł.

Przypomniał, że obecnie osoby podróżujące transportem publicznym są zobowiązane przedstawić wynik negatywny testu przy wjeździe. - W tej chwili trwają prace, aby takie rozwiązanie zastosować w ramach transportu prywatnego - poinformował.

Wyjaśnił, że "granice będą otwarte dla osób, które będą mogły wykazać się negatywnym wynikiem testu". Zastrzegł jednak, że taka decyzja zależy od dynamiki sytuacji pandemicznej.

Koronawirus. Kiedy szczyt zachorowań?

Niedzielski był też pytany, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań w trzeciej fali koronawirusa. - To jest marzec - kwiecień, to jest raczej kwestia miesiąca - odpowiedział. Według ministra zdrowia "kluczowe jest tempo rozwijania się pandemii, bo przeszliśmy ze skali kilkaset przypadków więcej z tygodnia więcej na kilka tysięcy więcej z tygodnia na tydzień".

- Tutaj najważniejsze jest (...) w jakiej skali będzie to narastało. Jeśli ta dynamika będzie rosła, będziemy podejmowali decyzje w sprawie obostrzeń - dodał.

W piątek resort zdrowia informował o 8 777 nowych przypadkach zakażeń. W związku z COVID-19 zmarło 241 osób. Minister Adam Niedzielski od kilku dni ostrzega, że sytuacja epidemiczna nie jest dobry, a utrzymujący się przez parę tygodni trend spadkowy - zdecydowanie się odwrócił. W piątek zarówno minister, jak i jego rzecznik Wojciech Andrusiewicz przekonywali z pewnością, że w Polsce rozpoczyna się trzecia fala epidemii.

A to nie koniec niepokojących informacji. Na piątkowej konferencji Niedzielski podał, że coraz więcej jest w naszym kraju nowych szczepów koronawirusa. To przede wszystkim odmiana brytyjska (blisko 10 proc. wszystkich przypadków), która rozprzestrzenia się znacznie szybciej. Ale pojawił się także pierwszy przypadek mutacji z RPA. Eksperci zwracają również uwagę, że ten wariant SARC-CoV2 może częściej atakować ludzi młodych i powodować ciężki przebieg choroby również u tych, którzy nie cierpią na inne schorzenia

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM