Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane ministerstwa. Ponad 7 tys. nowych zakażeń [21 lutego]

Jest już najnowszy raport w sprawie koronawirusa w Polsce. W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 038 nowych zakażeniach. Zmarły 94 osoby.
Zobacz wideo

Mamy 7 038 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami 73 osoby.

Najwięcej nowych przypadków (1339) odnotowano na Mazowszu. W dalszej kolejności przypadki dotyczą województw: pomorskiego (727), wielkopolskiego (673), śląskiego (662), kujawsko-pomorskiego (459), dolnośląskiego (420), małopolskiego (380), warmińsko-mazurskiego (364), lubuskiego (294), lubelskiego (290), podkarpackiego (278), łódzkiego (264), zachodniopomorskiego (230), podlaskiego (215), opolskiego (137), świętokrzyskiego (131). Resort podaje, że 175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Łącznie od początku epidemii potwierdzono 1 638 767 zakażeń. Zmarło 42 171 osób. 

Koronawirus w Polsce. Bilans zachorowań

W sobotę resort zdrowia informował o 8510 nowych przypadkach zakażeń. Najwięcej na Mazowszu, Śląsku i Pomorzu. Zmarło łącznie 254 pacjentów. 

Dzień wcześniej - w piątek, 19 lutego - nowych zachorowań było 8777, a zgonów 241. W czwartek wykryto 9 073 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 273 osoby.

W środę 17 lutego liczby też nie były dobre. Odnotowano 8694 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 279 osób. 

Koronawirus w Polsce. To już trzecia fala

W sobotnim wywiadzie radiowym minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że ostatnie wyniki potwierdzają, iż w Polsce zaczyna się trzecia fala epidemii. Bo choć dane z soboty czy piątku były porównywalne względem siebie, to jednak względem danych z zeszłego tygodnia widać znaczny wzrost.

Pytany, czy rząd rozważa zamknięcie granic na południu kraju. - Tak, zdecydowanie tak. Myślę, że w przyszłym tygodniu zakomunikujemy w tym zakresie informację - odparł. Dopytywany z kolei o możliwy powrót obostrzeń, minister wskazał, że decyzja w tej sprawie musi być poparta głęboką analizą. 

Z kolei prezes PFR Paweł Borys zapowiadał na antenie TOK FM, że jeżeli obostrzenia zostaną przedłużone, to przedsiębiorcy będą mogli liczyć dalej na wsparcie państwa. - W przeciągu dwóch tygodni UOKiK wystąpi o odpowiednie zgody do Komisji Europejskiej. Nie oznacza to, że tarcza finansowa będzie automatycznie przedłużona, bo to będą później decyzje rządu - zastrzegał.

Koronawirus. Nowe mutacje są już w Polsce

Rosnący trend zachorowań w ostatnich dniach to nie koniec niepokojących informacji. Na piątkowej konferencji Niedzielski podał, że coraz więcej jest w naszym kraju nowych szczepów koronawirusa. To przede wszystkim odmiana brytyjska (blisko 10 proc. wszystkich przypadków), która rozprzestrzenia się znacznie szybciej. Ale pojawił się także pierwszy przypadek mutacji z RPA. Eksperci zwracają uwagę, że ten wariant SARC-CoV2 może częściej atakować ludzi młodych i powodować ciężki przebieg choroby również u tych, którzy nie cierpią na inne schorzenia.

Koronawirus w Polsce. Szczepienia

Jednocześnie w Polsce wciąż trwają szczepienia przeciwko COVID-19. W piątek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że wykonano do tego dnia ponad 2,5 mln szczepień. Przedstawił również plany na najbliższe tygodnie. I tak: do 7 marca zakończyć się mają szczepienia nauczycieli. Z kolei od 7 marca szczepienia ruszyć mają szczepienia uzupełniające kadry medycznej. 

22 marca zaś rozpocząć się mają szczepienia mundurowych i szczepienia osób w wieku 60-65 lat. I tu również wykorzystywane mają być szczepionki firmy Astra Zeneca. Zapisy dla grupy "młodszych" seniorów ruszyć mają na początku marca. - Mamy zapas szczepionek, żeby realizować ten program, ale bez utrzymania płynności dostaw nie uda nam się tego zrobić - deklarował Dworczyk.

TOK FM PREMIUM