Koronawirus. Co dalej z obostrzeniami? W środę minister zdrowia ma przedstawić "szczegółowe zasady"

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi szczegółowe zasady dotyczące obostrzeń, które zostały wypracowane na zespole zarządzania kryzysem związanym z COVID-19 - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Obecne regulacje dotyczące m.in. kin, stoków narciarskich - jak zapowiedziano - wprowadzono tymczasowo i mogą zostać cofnięte.
Zobacz wideo

Premier był pytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy zapadły już jakieś decyzje, jeśli chodzi o zaostrzanie lub luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa oraz kiedy można się spodziewać konferencji w tym temacie. - Jutro pan minister zdrowia przedstawi szczegółowe zasady, które wypracowane zostały na zespole zarządzania całym kryzysem związanym z COVID-19 - powiedział Morawiecki.

W poniedziałek w TVN24 minister zdrowia stwierdził, że wszyscy oczekujemy, że trzeba powoli wychodzić i akceptować pewne ryzyka, które są związane z luzowaniem obostrzeń. - Uważam, że takie odważne decyzje trzeba podejmować - podkreślił. W TVP Info minister zdrowia powiedział z kolei, że Zespół Zrządzania Kryzysowego analizował sytuację epidemiczną także w ujęciu regionalnym. Niedzielski stwierdził też, że w rozważaniach o obostrzeniach w Polsce będzie wzięta pod uwagę także sytuacja za granicami kraju.

Koniec przyłbic?

Wiele wskazuje na to, że zmiany będą dotyczyły kwestii zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. - Nastąpią zmiany w sprawie noszenia przyłbic i zakrywania twarzy szalikiem czy arafatką - zapowiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Przyznał, że przyłbice są gorszym środkiem ochronnym niż maseczka. Po południu okazało się, że sam Dworczyk zakaził się koronawirusem

- W zakresie przyłbic, kominów, szalików nie będzie podejścia "miękkiego", tzn. raczej będzie dość kategoryczny zakaz używania takich rzeczy do zasłaniania ust i nosa - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Już w ubiegłym tygodniu w jednym z programów w telewizji profesor Andrzej Horban ogłosił, że Minister zdrowia wprowadzi obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Kilka minut później Niedzielski prostował te informacje. 

Koronawirus w Polsce. Aktualizacja obostrzeń

Kasyna otwarte w reżimie sanitarnym, leczenie w uzdrowisku po negatywnym teście na COVID-19 i zmiany dotyczące przestrzegania kwarantanny - między innymi te kwestie reguluje nowe rozporządzenie ws. epidemicznych obostrzeń, które weszło w życie we wtorek.

Przypomnijmy, od piątku 12 lutego poluzowane zostały niektóre z obowiązujących dotychczas obostrzeń epidemicznych. Otwarte zostały m.in. kina i stoki narciarskie, ale nie tylko.

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM