Koronawirus. Naukowcy odkryli genetyczne predyspozycje do ciężkiego przebiegu COVID-19

Z pomocą sztucznej inteligencji rosyjscy naukowcy odkryli, że geny odpowiedzialne za prezentowanie wirusów na powierzchni zakażonych komórek odpowiadają za to, jak ciężko ktoś przechodzi zakażenie SARS-CoV-2. Genetyczne badanie ma pozwalać na ocenę ryzyka także w przypadku nowych mutacji wirusa.
Zobacz wideo

Jak wyjaśniają naukowcy z rosyjskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej (HSE), za ochronę przed wirusami w ogromnej mierze odpowiadają limfocyty T, które zabijają zainfekowane komórki. Żeby jednak mogły to zrobić, komórka musi pokazać na swojej powierzchni fragmenty wirusa, które limfocyty będą mogły rozpoznać.

Zdolność tę silnie określają geny tworzące tzw. układ antygenów leukocytarnych (HLA). Pod tą nieco skomplikowaną nazwą kryje się zestaw cząsteczek unikalnych dla każdej osoby. Przy tym, u niektórych ludzi cząsteczki te radzą sobie ze swoim zadaniem lepiej, a u innych gorzej.

Rosyjski zespół stworzył system sztucznej inteligencji, który nauczył się przewidywać odpowiedź HLA na koronawirusa u różnych pacjentów, na podstawie ich genów.

Model naukowcy przetestowali na grupach ochotników z Moskwy i Madrytu.

Zgodnie z założeniami przewidywane ryzyko okazywało się wyższe u pacjentów, którzy ciężko przeszli zakażenie.

Oprócz odkrycia związku między genotypem a nasileniem COVID-19, sugerowane podejście pomaga także ocenić, jak poszczególne mutacje COVID-19 mogą wpłynąć na opartą na limfocytach T odporność na wirusa. Na przykład będziemy w stanie wykryć grupy pacjentów, dla których infekcja nowymi szczepami SARS-CoV2 może prowadzić do cięższych form choroby - wyjaśnia prof. Aleksandr Toniewickij z HSE.

Posłuchaj rozmowy Rocha Kowalskiego z prof. Joanną Zajkowską:

DOSTĘP PREMIUM