Koronawirus. Min. Niedzielski ujawnia: Znów ponad 12 tys. nowych przypadków. Co z Wielkanocą?

Mamy 12 142 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podał w czwartek rano minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo

- To liczba praktycznie identyczna jak wczoraj, ale nie można dać się zmylić, że jest to liczba podobna, bo patrząc na tydzień wstecz, to oznacza przyrost o ponad 3 tys. przypadków -  wskazał na antenie RMF FM szef resortu zdrowia.

Minister pytany, czy dojdziemy do jesiennej fali niechlubnych rekordów, odparł, że prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o dzienny, jednorazowy wynik, ale średnią tygodniową - zsumowane dane z tygodnia, podzielone przez siedem dni.

Obecnie średnia ta wynosi ok. 8 tys. przypadków. Szef resortu zdrowia wskazał, że dzienne ilości zakażeń mogą być niebawem rzędu powyżej 15-16 tys. - Prognoza mówi, że szczyt zachorowań będzie pod koniec marca - podał.

Pytany, czy oznacza to, że Wielkanoc będzie "w pełnych obostrzeniach", minister powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji, ale "nie będzie ukrywał, że jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu".

Nowe obostrzenia od soboty

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w środę, że od soboty wprowadzony zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami. Po powrocie z Czech i Słowacji będzie kwarantanna, a w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie jest największy wzrost zakażeń, wprowadzone będą "regulacje dyscyplinujące", tj. zamknięte zostaną m.in. hotele, muzea, kina i nastąpi powrót do nauczania zdalnego w klasach I-III.

Od soboty zmieniają się zasady zakrywania nosa i ust. Rada Medyczna rekomenduje używanie maseczek zamiast przyłbic, szalików i kominów. Osoby, które wjeżdżają do Polski z Czech i Słowacji, będzie obowiązywała kwarantanna. Zwolnieniem z niej będzie negatywny wynik testu na COVID-19.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM