Koronawirus w Polsce. Niewielki spadek liczby nowych zakażeń [26 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 11 539 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zakażeń przybyło w województwie mazowieckim - 2098, pomorskim - 1050, śląskim -  1018, warmińsko-mazurskim - 960. W sumie mamy 11 539 nowych zakażonych.

Od początku epidemii koronawirusem zakaziło się, według oficjalnych danych, 1 684 788 osób. Zmarło 43 353 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych. Po raz ostatni ponad 12 tysięcy nowych zakażeń było w Polsce na początku stycznia. We wtorek (23 lutego) resort zdrowia poinformował o 6 130 nowych zakażeniach i śmierci blisko 250 osób. 

W poniedziałek (22 lutego) Ministerstwo Zdrowia informowało o 3 890 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 17 osób. W niedzielę (21 lutego) resort podał informację o 7 038 nowych zakażeniach. Zmarły 94 osoby. W sobotę (20 lutego) resort zdrowia informował o 8 510 nowych przypadkach zakażeń. Zmarło łącznie 254 pacjentów. 

Dzień wcześniej (19 lutego) nowych zachorowań było 8777, a zgonów 241. W czwartek (18 lutego) wykryto 9 073 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarły 273 osoby. W środę (17 lutego) liczby też nie były dobre. Odnotowano 8694 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 279 osób. 

Koronawirus. Co z Wielkanocą?

Min. Adam Niedzielski od początku tygodnia ostrzega, że musimy przygotować się na trudny miesiąc i stały wzrost liczby zakażeń. Pytany w RMF FM, czy dobijemy do "wyników" z jesiennej fali epidemii, odpowiedział, że prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. zakażeń dziennie.

Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o dzienny, jednorazowy wynik, ale średnią tygodniową - zsumowane dane z tygodnia, podzielone przez siedem dni.

Obecnie średnia ta wynosi ok. 8 tys. przypadków. Szef resortu zdrowia wskazał, że dzienne ilości zakażeń mogą być niebawem rzędu powyżej 15-16 tys. - Prognoza mówi, że szczyt zachorowań będzie pod koniec marca - podał.

Pytany, czy oznacza to, że Wielkanoc będzie "w pełnych obostrzeniach", minister powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji, ale "nie będzie ukrywał, że jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu".

Obostrzenia. Najostrzejsze na Warmii i Mazurach

Od soboty (27 lutego) z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte będą m.in. galerie handlowe, hotele i pensjonaty, kina i inne obiekty, na których otwarcie rząd zezwolił w lutym.

Od poniedziałku na Warmii i Mazurach wstrzymane zostaną lekcje w szkołach. Przypomnijmy, od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas zamiast lekcji zdalnych, mogli uczyć się w szkołach.

Także od jutra zmieniają się zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Zmiana dotyczy całego kraju. Od soboty nie można używać do zasłaniania szalików, kominów, chust i innych tego typu rzeczy. Nie można też nosić tylko przyłbicy - trzeba dodatkowo mieć na twarzy maseczkę.

Kolejna ważna zmiana to obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. - Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin – mówił min. Niedzielski na środowej konferencji prasowej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM