Niedzielski o kupowaniu szczepionek bez pośrednictwa UE: Mamy już nawet pewnego rodzaju rozeznanie. Jakieś oferty są składane

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że Polska ma zakontraktowanych 8 mln szczepionek przeciw COVID-19 firmy Novavax oraz blisko 6 mln szczepionek firmy CureVac. - Nasze kontrakty to ogromne liczby, moglibyśmy czuć się komfortowo, ale niestety opóźnienia to weryfikują - dodał.
Zobacz wideo

Szef resortu zdrowia był pytany w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia o to, kiedy kolejne szczepionki przeciw COVID-19 zostaną dopuszczone do użytku w UE. - Wydaje mi się, że w pierwszym kwartale żadna kolejna szczepionka nie dostanie dopuszczenia, bo po prostu nie ma jeszcze złożonych wniosków. Ale mamy jeszcze dwa produkty, które są w tzw. procedurze przeglądu, (...) i to jest Novavax (...) i szczepionka CureVac - powiedział Adam Niedzielski.

Podkreślił, że preparat firmy Novavax to szczepionka najbardziej tradycyjna, CureVac to natomiast szczepionka w technologii mRNA, czyli takiej samej, w której wyprodukowano preparaty Pfizer i Moderna. Niedzielski poinformował również, że Polska ma zakontraktowanych ponad 8 mln szczepionek Novavax oraz blisko 6 mln szczepionek CureVac.

- Więc te nasze kontrakty (...) są na ogromne liczby i - sumując to wszystko - oczywiście moglibyśmy czuć się komfortowo. Tylko że potem, niestety, rzeczywistość weryfikuje, że to wszystko się przesuwa, opóźnia i my nie możemy wykorzystać potencjału naszego systemu szczepiennego - wskazywał minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia pytany, czy Polska poszukuje możliwości dokupienia szczepionek poza mechanizmem unijnym, odparł: "Oczywiście, my to rozeznanie robimy". - Myślę, że mamy już nawet pewnego rodzaju rozeznanie, to znaczy, że jakieś tam oferty są składane. Ale to jest sprawa bardzo skomplikowana, bo po pierwsze, podstawowych źródłem zasilenia powinny być zakupy w ramach naszego mechanizmu europejskiego - powiedział Niedzielski.

- Myślę, że tu też pan premier pokazuje, że główny wysiłek, jeśli chodzi o zwiększenie dostaw, nie powinien polegać na szukaniu nowych możliwości, tylko jednak egzekwowaniu tego, co nam się należy - zaznaczył.

W czwartek i piątek premier Morawiecki bierze udział w dwudniowym wideoszczycie UE poświęconym pandemii COVID-19 i kwestiom bezpieczeństwa. Rozmowy dotyczą m.in. tego, jak poprawić koordynację w walce z koronawirusem i przyspieszyć dostarczanie szczepionek do państw członkowskich. We wtorek premier, szefowie rządów Hiszpanii, Danii i prezydent Litwy wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

DOSTĘP PREMIUM