Koronawirus w Polsce. Najwięcej nowych przypadków na Mazowszu. Ponad 300 zgonów z powodu COVID-19 [27 lutego]

Koronawirus w Polsce. W sobotę 27 lutego resort zdrowia poinformował o 12 100 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z kolei ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarły 303 osoby.
Zobacz wideo

Nowe dane 27 lutego:

Najwięcej nowych przypadków odnotowano na Mazowszu - 2272, najmniej w województwie opolskim - 120.

Pozostałe pochodzą z województw: śląskiego (1272), pomorskiego (1050), warmińsko-mazurskiego (943), wielkopolskiego (936), dolnośląskiego (799), łódzkiego (710), kujawsko-pomorskiego (708),podkarpackiego (684), małopolskiego (629), zachodniopomorskiego (455), lubelskiego (408), lubuskiego (383), podlaskiego (327), świętokrzyskiego (269).

Koronawirus w Polsce. Bilans liczby zakażeń

W piątek zanotowaliśmy delikatny spadek liczby nowych przypadków. Resort zdrowia poinformował o 11 539 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych. W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych. Po raz ostatni ponad 12 tysięcy nowych zakażeń było w Polsce na początku stycznia. We wtorek (23 lutego) resort zdrowia poinformował o 6 130 nowych zakażeniach i śmierci blisko 250 osób. 

W poniedziałek (22 lutego) Ministerstwo Zdrowia informowało o 3 890 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 17 osób. W niedzielę (21 lutego) resort podał informację o 7 038 nowych zakażeniach. Zmarły 94 osoby. W sobotę (20 lutego) resort zdrowia informował o 8 510 nowych przypadkach zakażeń. Zmarło łącznie 254 pacjentów. 

Koronawirus w Polsce. Lockdown w województwie warmińsko-mazurskim

Od soboty z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte zostały m.in. galerie handlowe, hotele i pensjonaty, kina i inne obiekty, na których otwarcie rząd zezwolił w lutym.

Od poniedziałku wstrzymane zostaną lekcje w szkołach. Przypomnijmy, od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas zamiast lekcji zdalnych, mogli uczyć się w szkołach.

Koronawirus w Polsce. Koniec z przyłbicami i szalikami

Od soboty w całym kraju wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek - także materiałowe, ale rekomendowane maseczki chirurgiczne i "wyższe" tzn. posiadające filtry.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, dlaczego teraz, po roku trwania pandemii, zdecydowano, że same przyłbice to niewystarczająca ochrona, odparł, że jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż rok temu. - Teraz mamy maseczek w bród. Pojawiają się też nowe badania i one mówią, że przyłbica to jest 2 proc. zabezpieczenia, podczas, gdy maseczki dobrej klasy - ponad 90 proc. Wybór jest prosty - powiedział minister. Przyznał, że "być może wcześniej trzeba było to wprowadzić". Minister wskazywał też, że są badania, iż nawet bawełniane maseczki mają skuteczność na poziomie 60 proc. i więcej. - Zwracam uwagę, że w przeciwieństwie do chust, bo o tym się ostatnio dyskutuje, to one (maseczki materiałowe - PAP) są najczęściej dwuwarstwowe, bywają podszyte fizeliną - powiedział.

Koronawirus. Co z Wielkanocą?

Min. Adam Niedzielski od początku tygodnia ostrzega, że musimy przygotować się na trudny miesiąc i stały wzrost liczby zakażeń. Pytany, czy dobijemy do "wyników" z jesiennej fali epidemii, odpowiedział, że prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. zakażeń dziennie. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o dzienny, jednorazowy wynik, ale średnią tygodniową - zsumowane dane z tygodnia, podzielone przez siedem dni.

Obecnie średnia ta wynosi ok. 8 tys. przypadków. Szef resortu zdrowia wskazał, że dzienne ilości zakażeń mogą być niebawem rzędu powyżej 15-16 tys. - Prognoza mówi, że szczyt zachorowań będzie pod koniec marca - podał.

Pytany, czy oznacza to, że Wielkanoc będzie "w pełnych obostrzeniach", minister powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji, ale "nie będzie ukrywał, że jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM