Kiedy szczyt trzeciej fali epidemii? Dr Sutkowski wskazuje datę i apeluje

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski przewiduje, że szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca. W jego ocenie przyrost zakażeń można ograniczyć szybko, nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.
Zobacz wideo

W piątek laboratoryjne potwierdziły 11 539 nowych zakażeń koronawirusem. To o 603 chorych mniej niż dzień wcześniej i o 2 762 więcej niż w piątek w ubiegłym tygodniu. - Wyniki z ostatnich trzech dni to taka "stabilizacja początku trzeciej fali". Trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że czekają nas jeszcze 3-4 tygodnie wzrostów. Pewnie dojdziemy do poziomu średniej zakażeń na dobę, w ujęciu tygodniowym, na poziomie ok. 12 tysięcy przypadków - przewidywał dr Michał Sutkowski.

- To jednak cały czas tylko forma wróżenia. W tym sensie, że nasze zachowania mogą wiele zmienić. 70 procent obecnych zakażeń możemy szybko zredukować bez restrykcji. Wystarczy odpowiedzialność - zastrzegał ekspert.

Jego zdaniem szczyt trzeciej fali epidemii będzie 20-25 marca. - Źle się dzieje, że nie mamy tylu szczepionek, ile byśmy chcieli. Baliśmy się w grudniu i styczniu o zainteresowanie szczepieniami. Dziś problemem są niedobory preparatu - stwierdził Sutkowski. Dodał jednak, że zaszczepienie dwoma dawkami ponad miliona Polaków to inna sytuacja niż zero takich osób jesienią. Do tego - jego zdaniem - z wirusem naturalnie zetknęło się 8-10 milionów osób.

- To pozytywy, które powinny wpłynąć na niższą skalę zakażeń. Wśród negatywów są niewystarczające liczby szczepionek oraz nieodpowiedzialność części osób - stwierdził. 

Analizując sytuację na Warmii i Mazurach zwrócił uwagę, jak wiele osób z tego terenu pracuje w Wielkiej Brytanii. Do tego sporo osób z innych części Polski ma tam swoje domki wypoczynkowe. Migracja ludzi była więc bardzo duża, co mogło w ocenie eksperta przyczynić się do wybuchu mocniejszej fali epidemii.

- Na wsiach do dziś wiele osób nie chce mieć z tą epidemią nic wspólnego. Nie chcę generalizować, że przestrzeganie obostrzeń jest na niskim poziomie u wszystkich. Wiele osób jednak nie dostosowuje się do rygorów - powiedział doktor Sutkowski.

DOSTĘP PREMIUM