Szczepionka AstraZeneca także dla seniorów. "To bardzo dobra decyzja"

- Skuteczność szczepionki AstraZeneca jest oceniana bardzo wysoko, także wśród starszych osób - mówiła w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. Jej zdaniem, decyzja o tym, by szczepić tym preparatem także osoby po 65. roku życia jest bardzo dobra.
Zobacz wideo

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak mówił na piątkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, taka jest najnowsza rekomendacja Rady Medycznej przy premierze. Wcześniej nie rekomendowano szczepienia osób powyżej 65. roku życia preparatem brytyjskiej firmy. 

- To jest dobra decyzja - komentowała w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej, prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a jednocześnie członkini wspomnianej Rady Medycznej przy premierze.

- Wiem, że takie zmieniające się decyzje wywołują pewne zamieszanie i wiele osób może zastanawiać się, o co tu chodzi. Dziś mówią tak, a za tydzień zmieniają zdanie. Chciałabym więc nadmienić, że ta wiedza, którą pozyskujemy choćby z międzynarodowych gremiów też dynamicznie się zmienia - wyjaśniała ekspertka.

Wskazała, że w ubiegłym tygodniu ważne stanowisko na temat szczepionki firmy AstraZeneca wydała Światowa Organizacja Zdrowia, która wskazała jasno, że preparat ten jest skuteczny także wśród starszych grup wiekowych. 

Czytasz? Zacznij SŁUCHAĆ! Teraz możesz zrobić to za 1 zł

Mastalerz-Migas przypomniała, że kiedy szczepionka brytyjskiego koncernu była zatwierdzana przez Europejską Agencję Leków, ta nie wskazała wcale, że preparat jest nieskuteczny wśród seniorów, ale że jest po prostu za mało danych na ten temat. - W tej chwili tych danych mamy dużo więcej, dlatego że choćby w Wielkiej Brytanii bardzo dużo osób było i jest szczepionych szczepionką AstraZeneca - powiedziała lekarka.

Nadmieniła też, że kilka dni temu ukazały się analizy dotyczące skuteczności programu szczepień w Szkocji. - I widać bardzo ładnie (...), że skuteczność tej szczepionki jest oceniana bardzo wysoko - potwierdziła. 

Przesunięcia w programie szczepień

Rzecznik resortu zdrowia powiedział w piątek, że najnowsza rekomendacja Rady Medycznej oznacza pewne przesunięcia w szczepieniach w ramach grupy pierwszej. Na razie w jej ramach szczepionki przyjmują seniorzy powyżej 70 lat i pracownicy oświaty do 65. roku życia, m.in. nauczyciele szkolni, przedszkolni, akademiccy, personel opiekuńczo-wychowawczy, pomoc nauczycieli i wychowawców. 

- Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Co ważne, szczepionka firmy AstraZeneca także podawana jest w dwóch dawkach, ale druga dawka - zdaniem Rady Medycznej - powinna być podawana dopiero po trzech miesiącach od pierwszej (a nie po trzech tygodniach, jak np. szczepionka Pfizera). - Mamy dane, że już po pierwszej dawce szczepionki Astra skuteczność tego szczepienia jest dość wysoka. Odwrotnie do szczepionek mRNA zaobserwowano, że skrócenie tego okresu do minimalnego, czyli czterech tygodni między dawkami, daje gorszą tą ostateczną skuteczność szczepienia niż w przypadku wydłużenia tego okresu - wyjaśniała prof. Mastalerz-Migas.

Apelowała jednak, by w tym okresie między dawkami dalej być ostrożnym, zachowywać dystans społeczny i ograniczać kontakty. - Ta pierwsza dawka działa, ale to nie zwalnia nas z czujności - przestrzegała ekspertka.

TOK FM PREMIUM