Koronawirus w Polsce. Znów ponad 10 tys. nowych zakażeń [28 lutego]

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 28 lutego poinformowano o 10 099 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarło 114 osób.
Zobacz wideo

Nowe dane 28 lutego

Najwięcej nowych zakażeń jest w województwach: mazowieckim, pomorskim i śląskim. W sumie, jak informuje Ministerstwo Zdrowia przybyło 10 099 zakażonych.

Resort poinformował, że w związku z COVID-19 zmarło 114 osób.

Przed tygodniem w niedzielę MZ informowało o 7 038 nowych zakażeniach oraz śmierci 94 osób. Porównywanie danych tydzień do tygodnia, jak kilkukrotnie podkreślał w mijającym tygodniu min. Andrzej Niedzielski, dobrze pokazuje, jak rozwija się epidemia.

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni 

W sobotę 27 lutego po raz trzeci w tym tygodniu resort zdrowia poinformował o ponad 12 tysiącach nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Znaczna część (ponad 2000) dotyczy Mazowsza. W związku z COVID-19 zmarły 303 osoby. Z kolei w piątek, zanotowaliśmy delikatny spadek liczby nowych przypadków - resort zdrowia poinformował o 11 539 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych. W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych. Po raz ostatni ponad 12 tysięcy nowych zakażeń było w Polsce na początku stycznia. We wtorek (23 lutego) resort zdrowia poinformował o 6 130 nowych zakażeniach i śmierci blisko 250 osób. 

W poniedziałek (22 lutego) Ministerstwo Zdrowia informowało o 3 890 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarło 17 osób. W niedzielę (21 lutego) resort podał informację o 7 038 nowych zakażeniach. Zmarły 94 osoby. W sobotę (20 lutego) resort zdrowia informował o 8 510 nowych przypadkach zakażeń. Zmarło łącznie 254 pacjentów.

Koronawirus. Nowe obostrzenia 

Od soboty z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte zostały m.in. galerie handlowe, hotele i pensjonaty, kina i inne obiekty, na których otwarcie rząd zezwolił w lutym.

Od poniedziałku wstrzymane zostaną lekcje w szkołach. Przypomnijmy, od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas zamiast lekcji zdalnych, mogli uczyć się w szkołach.

Od soboty w całym kraju wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek - także materiałowe, ale rekomendowane maseczki chirurgiczne i "wyższe" tzn. posiadające filtry. Nie dozwolone są już przyłbice, chusty czy szaliki.

Koronawirus. Szczepionka AstraZeneca dla seniorów

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak mówił na piątkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, taka jest najnowsza rekomendacja Rady Medycznej przy premierze. Wcześniej nie rekomendowano szczepienia osób powyżej 65. roku życia preparatem brytyjskiej firmy. Szczegółowe wytyczne ukazały się w sobotę (27 lutego) wieczorem.

- To jest dobra decyzja - komentowała w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej, prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a jednocześnie członkini wspomnianej Rady Medycznej przy premierze.

Koronawirus. Co z Wielkanocą?

Min. Adam Niedzielski od początku tygodnia ostrzega, że musimy przygotować się na trudny miesiąc i stały wzrost liczby zakażeń. Pytany, czy dobijemy do "wyników" z jesiennej fali epidemii, odpowiedział, że prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. zakażeń dziennie. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o dzienny, jednorazowy wynik, ale średnią tygodniową - zsumowane dane z tygodnia, podzielone przez siedem dni.

Pytany, czy oznacza to, że Wielkanoc będzie "w pełnych obostrzeniach", minister powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji, ale "nie będzie ukrywał, że jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM