Koronawirus w Polsce. Blisko 5 tysięcy nowych zachorowań. Sprawdź dane [1 marca]

Koronawirus w Polsce. W niedzielę 28 lutego poinformowano o 4 786 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. W związku z COVID-19 zmarły 24 osoby.
Zobacz wideo

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano na Mazowszu (1051). Na drugim miejscu znalazło się Pomorze (643), a na trzecim Śląsk (373). Pozostałe przypadki dotyczą województw: dolnośląskiego (352), kujawsko-pomorskiego (336), podkarpackiego (335), małopolskiego (282), wielkopolskiego (202), warmińsko-mazurskiego (197), łódzkiego (186), świętokrzyskiego (180), zachodniopomorskiego (139), lubuskiego (117), podlaskiego (104), lubelskiego (97), opolskiego (84).

Ponadto 108 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Warto przypomnieć, że na Warmii i Mazurach od soboty trwa pełny lockdown - zamknięte są m.in. galerie handlowe, hotele czy szkoły. Ostatniej doby wykryto tam 197 zachorowań.

Min. Adam Niedzielski także dziś przed ogłoszeniem przez MZ danych, poinformował, ile mamy nowych zakażeń. Jak dodał, "to absolutnie nie jest jeszcze czas, żeby mieć jakiekolwiek powody do optymizmu, trzeba spodziewać się, że w tym tygodniu wzrosty będą kontynuowane". 

Jeśli chodzi o liczbę zgonów, ostatniej doby z powody COVID-19 zmarło sześć osób, natomiast z powodu współistnienia koronawirusa z innymi chorobami - 18. Łącznie to 24 pacjentów. 

Od początku epidemii w Polsce odnotowano 1 711 772 pozytywnych przypadków zakażeń. Zmarły 43 793 osoby.

Koronawirus w Polsce. Bilans

Wczoraj (28 lutego) resort zdrowia poinformował o 10 099 nowych przypadkach koronawirusa w naszym kraju. To o ponad 3000 tys. więcej niż w poprzednią niedzielę. W związku z COVID-19 zmarło 114 osób.

W sobotę 27 lutego po raz trzeci w tym tygodniu resort zdrowia poinformował o ponad 12 tysiącach nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Znaczna część (ponad 2000) dotyczyła Mazowsza. W związku z COVID-19 zmarły 303 osoby. Z kolei w piątek, zanotowaliśmy delikatny spadek liczby nowych przypadków - resort zdrowia poinformował o 11 539 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych. Po raz ostatni ponad 12 tysięcy nowych zakażeń było w Polsce na początku stycznia. We wtorek (23 lutego) resort zdrowia poinformował o 6 130 nowych zakażeniach i śmierci blisko 250 osób.

Koronawirus w Polsce. "W wersji optymistycznej 20 tys. nowych zakażeń dziennie"

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Morawieckiego do spraw COVID-19, ocenił, że w szczycie trzeciej fali koronawirusa w Polsce możemy się spodziewać - "w wersji optymistycznej" - 20 000 nowych zakażeń dziennie.

Jest też scenariusz pesymistyczny. Wtedy, jak mówił ekspert w TVN24, czeka nas nie 20 000 tylko 50-60 proc. więcej nowych zakażeń dziennie.

- Wirus namnaża się łatwiej, więc podatność społeczeństwa jest większa i więcej osób zacznie chorować - tłumaczył prof. Horban.

Koronawirus. Nowe obostrzenia 

Od soboty z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte zostały m.in. galerie handlowe, hotele i pensjonaty, kina i inne obiekty, na których otwarcie rząd zezwolił w lutym.

Od poniedziałku wstrzymane zostały też lekcje w szkołach (w tym właśnie województwie). Przypomnijmy, od 18 stycznia uczniowie najmłodszych klas zamiast lekcji zdalnych, mogli uczyć się w szkołach.

W całym kraju natomiast od soboty wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek - także materiałowe, ale rekomendowane maseczki chirurgiczne i "wyższe" tzn. posiadające filtry. Nie są dozwolone same przyłbice, chusty czy szaliki.

Koronawirus. Szczepionka AstraZeneca dla seniorów

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak mówił na piątkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, taka jest najnowsza rekomendacja Rady Medycznej przy premierze. Wcześniej nie rekomendowano szczepienia osób powyżej 65. roku życia preparatem brytyjskiej firmy. Szczegółowe wytyczne ukazały się w sobotę (27 lutego) wieczorem.

- To jest dobra decyzja - komentowała w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej, prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a jednocześnie członkini wspomnianej Rady Medycznej przy premierze.

Koronawirus. Co z Wielkanocą?

Min. Adam Niedzielski od tygodnia ostrzega, że musimy przygotować się na trudny miesiąc i stały wzrost liczby zakażeń. Pytany, czy dobijemy do "wyników" z jesiennej fali epidemii, odpowiedział, że prognozy pokazują, że szczyt trzeciej fali ma być na poziomie 10-12 tys. zakażeń dziennie. Zwrócił uwagę, że nie chodzi tu o dzienny, jednorazowy wynik, ale średnią tygodniową - zsumowane dane z tygodnia, podzielone przez siedem dni.

Pytany, czy oznacza to, że Wielkanoc będzie "w pełnych obostrzeniach", minister powiedział, że wszystko zależy od rozwoju sytuacji, ale "nie będzie ukrywał, że jeśli będzie kontynuacja trendu wzrostowego, to prawdopodobnie taki scenariusz będzie rozważany, by Wielkanoc spędzić w domu".

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM