Koronawirus w Polsce. Duży wzrost liczby nowych zakażeń [2 marca]

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 937 nowych zachorowaniach na COVID-19. Zmarło 216 osób.
Zobacz wideo

Dane z MZ nie zaskakują, bo wcześniej tym razem rzecznik rządu ujawnił, ile nowych zakażeń przybyło w ciągu ostatniej doby.

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: mazowieckim - 1279), warmińsko-mazurskim - 924, śląskim - 746.

Przed tygodniem we wtorek 23 lutego resort zdrowia poinformował o 6 310 nowych zakażeniach. Czyli dziś mamy ponad 1600 zakażeń więcej.

Do tej pory (od 4 marca 2020) w Polsce koronawirusem zakaziło się - według oficjalnych danych - 1 719 708 osób. W związku z COVID-19 zmarło 44 008 chorych.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń

W poniedziałek resort informował o 4 786 nowych przypadkach i 24 zgonach - to charakterystyczny dla poweekendowych danych spadek. Dzień wcześniej - w niedzielę, 28 lutego - zachorowań było już więcej - 10 099, zmarło 14 osób. 

Jeszcze więcej nowych przypadków - bo ponad 12 tysięcy - odnotowano w sobotę. Zmarły 303 osoby. 

Z kolei w piątek, zanotowaliśmy delikatny spadek liczby nowych przypadków - resort zdrowia poinformował o 11 539 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 259 chorych.

W czwartek (25 lutego) Ministerstwo Zdrowia podało informację o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa. Zmarło 372 chorych. 

Koronawirus w Polsce. Kiedy szczyt trzeciej fali?

Politycy i eksperci apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad "DDM", czyli: dezynfekcja, dystans i maseczka. Liczba nowych zachorowań jest coraz wyższa. Rozmijają się jednak dane dotyczące tego, ilu zachorowań w szczycie tej trzeciej fali powinniśmy się spodziewać. 

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera Morawieckiego do spraw COVID-19, ocenił, że "w wersji optymistycznej" - 20 000 nowych zakażeń dziennie, natomiast w wersji pesymistycznej - nawet 50-60 procent więcej (czyli około 40 tysięcy). Minister Adam Niedzielski w zeszłym tygodniu mówił z kolei, że szczyt oznaczać będzie 10-12 tysięcy zakażeń dziennie i spodziewany jest na przełom marca i kwietnia. 

Szczepionka z Chin dla Polski?

W poniedziałek dowiedzieliśmy się, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie prezydentem Chin Xi Jinpingiem m.in. o możliwości zakupu przez Polskę chińskich szczepionek na COVID-19.

Przypomnijmy, że szczepionka z Chin nie jest dopuszczona do użytku przez europejską agencję zatwierdzającą leki. Ale jest w Europie stosowana. Bo na zakup preparatu zdecydowały się Węgry.

Koronawirus. Nowe obostrzenia 

Od soboty z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w województwie warmińsko-mazurskim zamknięte są m.in. galerie handlowe, hotele i pensjonaty, kina i inne obiekty, na których otwarcie rząd zezwolił w lutym. Ponadto na naukę zdalną zostali wysłani wszyscy - także najmłodsi uczniowie. 

W całym kraju natomiast od soboty wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek - także materiałowe, ale rekomendowane maseczki chirurgiczne i "wyższe" tzn. posiadające filtry. Nie są dozwolone same przyłbice, chusty czy szaliki.

Koronawirus. Szczepionka AstraZeneca dla seniorów

Seniorzy od 65 do 69 lat będą w najbliższym czasie szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. Jak mówił na piątkowej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, taka jest najnowsza rekomendacja Rady Medycznej przy premierze. Wcześniej nie rekomendowano szczepienia osób powyżej 65. roku życia preparatem brytyjskiej firmy. Szczegółowe wytyczne ukazały się w sobotę (27 lutego) wieczorem.

- To jest dobra decyzja - komentowała w TOK FM prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, Krajowy Konsultant w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej, prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, a jednocześnie członkini wspomnianej Rady Medycznej przy premierze.

Odnośnie szczepień - wspomniany wcześniej prof. Andrzej Horban w poniedziałek przekonywał, że na ten moment powinniśmy skupić się przede wszystkim na szczepieniach seniorów, a szczepienia innych grup (w tym nauczycieli) przełożyć na inny termin. 

TOK FM PREMIUM