AstraZeneca może odstąpić Włochom licencję na produkcję szczepionki. "Aby mogła zostać przyspieszona"

Koncern AstraZeneca "jest gotów odstąpić licencję na produkcję szczepionki przeciwko koronawirusowi, by mogła zostać przyspieszona" - taką deklarację złożył prezes włoskiego oddziału firmy Lorenzo Wittum. Dodał, że działania w tym kierunku już są prowadzone. Natomiast polski rząd chce uruchomić linię do rozlewu szczepionek.
Zobacz wideo

- 20 zakładów produkcyjnych to nie tylko nasze fabryki - poinformował w poniedziałek Lorenzo Wittum w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Sky Tg24. Oświadczył, że aby produkcja została zwiększona, koncern potrzebuje partnera zdolnego zarządzać jej procesem i wytwarzać dziesiątki milionów dawek miesięcznie.

Szef AstraZeneca Italia poinformował również, że firma jest w kontakcie z włoską Agencją Leków w sprawie ewentualnego wyrażenia zgody na podawanie tej szczepionki także osobom w wieku powyżej 65 lat. Zapewnił, że koncern ma dodatkowe dane ze Szkocji wskazujące, że można to robić. - We Francji i Niemczech już rozważają taką hipotezę, zobaczymy w najbliższych dniach - stwierdził Wittum.

Rozlewnia szczepionek w Polsce? Ma być gotowa jesienią

Z kolei Jacek Sasin stwierdził w poniedziałek w Polskim Radiu, że Polska obecnie ma "jedną poważną firmę farmaceutyczną", którą jest spółka skarbu państwa Polfa Tarchomin, nadzorowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Poinformował, że firma ta "prowadzi obecnie aktywne działania, żeby przygotować linię do rozlewu szczepionek". Według ministra montaż linii do ampułkowania rozpocznie się w maju, a jesienią Polfa Tarchomin będzie gotowa do tego, żeby rozpocząć rozlewanie szczepionek.

Jak podkreślił minister, istotna jest również kwestia pozyskania wkładu, czyli produktu, który mógłby być ampułkowany. - Polfa Tarchomin nie przygotowuje się oczywiście do produkcji - podkreślił polityk i dodał, że firma prowadzi obecnie rozmowy z dwoma koncernami farmaceutycznymi. - Odwołam się też do tego, co mówił (...) premier Mateusz Morawiecki, że doświadczenia, które mamy w tej chwili ze szczepieniami, z pozyskiwaniem szczepionek, pokazują, jak ważne jest odbudowanie polskiego przemysłu farmaceutycznego, jak ważne byłoby uruchomienie produkcji tej szczepionki w Polsce, żebyśmy mogli się uniezależnić od dostawców zagranicznych - stwierdził szef MAP.

Minister aktywów państwowych ocenił jednak, że obecnie trudno mówić o budowie polskiego holdingu farmaceutycznego, jeśli skarb państwa realnie posiada jedną firmę farmaceutyczną. - Możemy mówić o pewnej determinacji i decyzji kierunkowej dotyczącej tego, żeby ten przemysł odbudować i żeby rzeczywiście spowodować, że w Polsce będzie możliwa produkcja szczepionek, nie tylko przeciwko COVID-19 - powiedział Sasin. - Nawet jeśli mówimy o procesie kilkuletnim dochodzenia do tego, żeby szczepionka mogła być produkowana w Polsce, to warto się tego zadania podjąć, bo w przyszłości spowoduje to, że nie będziemy mieli takich perturbacji jak obecnie - ocenił.

Sasin stwierdził, że kwestią analiz pozostaje to, czy Polfa Tarchomin byłaby w stanie podjąć się takiej produkcji. "Pewnie w takim stanie, w jakim jest dzisiaj nie, ale przecież możemy mówić o nowych inwestycjach w tę właśnie fabrykę, ale oczywiście możliwy jest również scenariusz budowy nowej fabryki. To kwestia analiz" - poinformował wicepremier.

TOK FM PREMIUM