Koronawirus. Chińska szczepionka trafi do Polski? Prezydent Duda "rozmawiał o zakupie"

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie prezydentem Chin Xi Jinpingiem; na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył m.in. kwestię możliwości zakupu przez Polskę szczepionek na COVID-19 wyprodukowanych w Chinach - poinformował PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Zobacz wideo

- Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach - poinformował Szczerski.

Kwestia ewentualnego zakupu chińskiej szczepionki - zaznaczył - "będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym". - Niemniej prezydent z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego - przekazał Szczerski.

Jak zaznaczył, prezydent Duda wskazał, że "solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenie zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii".

Rząd "nie podjął jeszcze decyzji"

Wcześniej na konferencji prasowej Piotr Müller, rzecznik rządu, został zapytany o możliwe dostawy do Polski szczepionek poza mechanizmem unijnym. - Na tę chwilę nie ma podpisanych umów. Dopóki żadne umowy nie będą podpisane o kolejnych dostawach, to nie będziemy o nich komunikować - oświadczył.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska zabiega o zwiększenie dostaw szczepionek firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneka. - Natomiast w tej chwili - zgodnie z deklaracjami producentów - trudno mówić o jakichś dodatkowych możliwościach, które miałyby się pojawić - dodał. Rzecznik rządu był także pytany, czy planowane jest sprowadzenie do Polski szczepionki chińskiej albo rosyjskiej. - Polski rząd jeszcze nie podjął żadnej decyzji w tym zakresie. Analizujemy, jak wygląda sytuacja w innych krajach, które zdecydowały się na tego typu krok - powiedział.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM