Szef PSL: Premier powinien wystąpić o pilną odpowiedź EMA ws. szczepionek z Rosji i Chin

Premier powinien wystąpić z wnioskiem o pilną odpowiedź Europejskiej Agencji Leków (EMA) ws. szczepionek z Rosji i Chin - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców zaproponował też, by zaczęto "stosować w Polsce jedną dawkę szczepionki mRNA u ozdrowieńców oraz zaangażować w proces szczepień samorządy".
Zobacz wideo

Prezydent Duda rozmawiał w poniedziałek z przywódcą Chin o ew. zakupie chińskich szczepionek przeciwko COVID-19. Ani preparaty z Chin, ani rosyjska szczepionka Sputnik V nie zostały dopuszczone na rynek UE, przez Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Zdaniem Władysława Kosiniaka-Kamysza premier Morawiecki zwrócił się do agencji w sprawie dopuszczenia szczepionek rosyjskiej i chińskiej. - Uważamy, że premier jako członek Rady Europejskiej, jako najważniejszy przedstawiciel w strukturach europejskich, powinien w dniu dzisiejszym do szefowej Komisji Europejskiej wystąpić z wnioskiem o pilną odpowiedź Europejskiej Agencji Leków dotyczącą szczepionki rosyjskiej i chińskiej - powiedział na konferencji prasowej lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Szef ludowców uważa, że "jeżeli byłaby akceptacja tych szczepionek na rynku europejskim przez Europejską Agencję Leków, to powinny być te szczepionki dostępne również w Polsce".

Kolejną propozycją przedstawioną przez Kosiniaka-Kamysza jest, by "podobnie, jak we Francji, stosować jedną dawkę szczepionki mRNA u ozdrowieńców w Polsce". Według polityka pozwoli to przyspieszyć proces szczepień w naszym kraju.

Trzecia propozycja PSL-u dotyczy zaangażowania samorządów w proces szczepień. - Proces szczepień może przebiegać lepiej, jeżeli samorządy będą miały więcej kompetencji - uważa Kosiniak-Kamysz.

Obecny na konferencji wiceprezes PSL, poseł Dariusz Klimczak powiedział, że przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych zwrócili się do klubu Koalicji Polskiej, innych klubów opozycyjnych oraz rządu o to, o wprowadzenie zmian w prawie dotyczących funkcjonowania organizacji branżowych w okresie epidemii.

- I także na ich wniosek przedstawiamy i składamy w Sejmie projekt ustawy, który zapewnia normalne funkcjonowanie tego typu organizacji w czasie epidemii - oświadczył Klimczak. Dodał, że projektowane zmiany "mają między innymi zapewnić ciągłość działania organów statutowych, przedłużenia ich działalności w czasie epidemii i 30 dni po".

TOK FM PREMIUM